Wyższa składka zdrowotna już od 2022 r. Wiceminister potwierdził, że rząd zamierza wprowadzić zmiany od 1 stycznia

Finanse Firma dołącz do dyskusji (289) 23.06.2021
Wyższa składka zdrowotna już od 2022 r. Wiceminister potwierdził, że rząd zamierza wprowadzić zmiany od 1 stycznia

Edyta Wara-Wąsowska

Wiadomo już, że wyższa składka zdrowotna będzie obowiązywać od 2022 r. Potwierdził to dziś wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. 

Wyższa składka zdrowotna od 2022 r.

Jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki informował, jakie ustawy – w ramach Polskiego Ładu – rząd ma zamiar przygotować w pierwszej kolejności. Wśród nich znalazła się m.in. ustawa podwyższająca kwotę wolną od podatku, choć nie tylko. Premier nie wspominał za to o tym, kiedy rząd zamierza wprowadzić składkę zdrowotną na nowych zasadach. Teraz okazuje się, że nowa, wyższa składka zdrowotna ma obowiązywać już od 2022 r. Poinformował dzisiaj o tym wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda – a właściwie potwierdził tę informację, dopytywany, czy zreformowana składka zdrowotna zacznie obowiązywać już od 1 stycznia przyszłego roku. Jak stwierdził, jest to „element parapodatkowy, obciążeniowy, publiczny i też dobrze, jak wchodzi z początkiem roku”.

Problem polega jednak na tym, że wciąż nie wiadomo, czy rząd – i w jakim kształcie – zamierza wprowadzić wcześniej zapowiadane ulgi. Przypomnijmy – mowa m.in. o „uldze dla klasy średniej„, dzięki której osoby zarabiające ok. 11-13 tys. zł brutto miesięcznie nie straciłyby na reformie zapowiadanej przez rząd. Nie wiadomo też, co z ewentualną ulgą dla samozatrudnionych. Jedną z rozważanych możliwości miała być wyższa, ryczałtowa składka zdrowotna dla samozatrudnionych. Zamiast 381 zł przedsiębiorcy mieliby płacić 509 zł. Na ostateczne opracowanie przepisów nie pozostało zatem rządzącym zbyt wiele czasu – zwłaszcza, że firmy powinny mieć możliwość przygotować się wcześniej na wyższe obciążenie. Muszą jednak wiedzieć, jakiej będzie wysokości.

Od 1 stycznia 2022 r. wyższa kwota wolna od podatku i prawdopodobnie dopłaty do paliwa dla rolników

Wyższa składka zdrowotna od 2022 r. to jednak prawdopodobnie nie jedyna zmiana, która czeka nas w najbliższych miesiącach. Waldemar Buda zapowiedział też, że od stycznia przyszłego roku miałaby też – zgodnie z zapowiedziami premiera – obowiązywać wyższa kwota wolna od podatku (w wysokości 30 tys. zł). Oprócz tego mogą również zostać wprowadzone dopłaty do paliwa rolniczego.

Wiceminister podkreślił, że rząd chciałby od przyszłego roku wprowadzić także mechanizm gwarancji kredytowej dla osób, które będą zaciągać kredyt hipoteczny na własne mieszkanie. Może się jednak okazać, że ustawa wprawdzie zostanie przygotowana, ale program ruszy dopiero od 2023 r.

Na razie Polski Ład generuje więcej pytań niż odpowiedzi – znamy najważniejsze założenia programu, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Te z kolei poznamy dopiero, gdy rząd przygotuje odpowiednie ustawy.