Wyższe składki ZUS za styczeń 2019: przedsiębiorcy już za chwilę odczują wzrost stawek na własnej skórze

Firma dołącz do dyskusji (15) 05.02.2019
Wyższe składki ZUS za styczeń 2019: przedsiębiorcy już za chwilę odczują wzrost stawek na własnej skórze

Udostępnij

Edyta Wara-Wąsowska

Dla tych, którzy w nawale obowiązków mogli zapomnieć, przypominamy kilka rzeczy. Po pierwsze – wyższe składki ZUS obowiązują już za styczeń 2019 r. Po drugie – termin płatności mija już za kilka dni, a konkretnie – 11 lutego. Tym samym już za chwilę przedsiębiorcy odczują na własnej skórze wzrost stawek. 

Wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców

Osoby prowadzące działalność gospodarczą prawdopodobnie wiedzą już doskonale, że podwyżce uległy wszystkie składki za ZUS. W związku z tym przedsiębiorcy już w lutym zapłacą więcej – składki za styczeń 2019 r. będą już wyższe niż dotychczas. Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą musi zapłacić składki wyłącznie za siebie, to ma na to czas do 11 lutego (ponieważ 10 luty to niedziela). Jeśli z kolei płacą też składki za innych ubezpieczonych, to muszą uiścić odpowiednie kwoty do 15 lutego.

Stawki ZUS za styczeń 2019

Wyższe składki ZUS w 2019 to kolejne utrudnienie dla przedsiębiorców. Składka za styczeń 2019 wyniesie już 1316,97 zł. Składka wynosi mniej w momencie, gdy nie jest opłacana składka chorobowa – wtedy należy zapłacić 1246,92 zł. Z kolei jeśli chodzi o wysokość stawek preferencyjnych, to wysokość składki wynosi odpowiednio 555,89 zł lub 539,35 zł.

Podwyżka ZUS

W tym roku podwyżka ZUS wyniosła aż 7,3%. Wyższe stawki za składki ZUS można wiązać prawdopodobnie ze zmianami w płaceniu składek przez najmniejsze firmy. Przy czym w tym wypadku najmniejsze = najbiedniejsze, bo chodzi o wysokość przychodów osiąganych przez te przedsiębiorstwa. Firmy, które w 2018 r. osiągnęły przychody nie wyższe niż 63 tys. zł płacą składki ZUS na innych zasadach. Nie obowiązuje ich już stała, ryczałtowa kwota, a wysokość składki będzie uzależniona od osiąganych przychodów.

Z czego wynika wysokość składek ZUS?

Podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą dłużej niż 2 lata, to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na kolejny rok. Prognozy na 2019 r., zapisane w ustawie budżetowej, to 4765 zł. Tym samym podstawa wymiaru składek wynosi obecnie 2859 zł.