ZUS udostępni specjalny kalkulator dla przedsiębiorców. Narzędzie pozwoli obliczyć wysokość składki zdrowotnej w 2022 r.

Firma dołącz do dyskusji (60) 01.12.2021
ZUS udostępni specjalny kalkulator dla przedsiębiorców. Narzędzie pozwoli obliczyć wysokość składki zdrowotnej w 2022 r.

Edyta Wara-Wąsowska

ZUS udostępni kalkulator dla przedsiębiorców. Narzędzie będzie darmowe i pozwoli przedsiębiorcom na wyliczenie składki zdrowotnej w 2022 r. 

ZUS udostępni kalkulator dla przedsiębiorców. Ma pomóc obliczyć składkę zdrowotną

W od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać zmiany m.in. dotyczące składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy rozliczający się według skali i liniowcy będą wyliczać składkę na podstawie dochodu. Ryczałtowcy – na podstawie przychodów (i ustalonych progów). W związku z tym konieczne będzie comiesięczne wyliczanie wysokości składki.

Jak informuje „DGP”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce to nieco ułatwić. ZUS udostępni kalkulator dla przedsiębiorców, dzięki któremu będą mogli wyliczyć podstawę wymiaru składki i samą składkę. Przedsiębiorca będzie musiał wprowadzić niezbędne dane, takie jak okres rozliczeniowy, forma opodatkowania oraz kwota dochodu lub przychodu. Narzędzie ma być darmowe i udostępnione do użytku z początkiem 2022 r. Kalkulator pojawi się na stronie internetowej ZUS. Docelowo będzie znajdować się też w programach Płatnik i ePłatnik.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w wypowiedzi dla DGP przyznaje, że zmiany – zwłaszcza w początkowym okresie – mogą przysparzać przedsiębiorcom trudności. Zwłaszcza że – jak podkreśla – forma opodatkowania może być zmieniana przez nich nawet w trakcie miesiaca. Dodatkowo przedsiębiorcy mają też prawo prowadzić jednocześnie więcej niż jedną działalność, a te z kolei mogą byc opodatkowane w różnych formach. To z kolei może sprawić dodatkowe trudności w rozliczaniu.

Fakt, że ZUS udostępni kalkulator dla przedsiębiorców, może jednak okazać się korzystny także dla księgowych – którzy również początkowo mogą mieć pewne wątpliwości w zakresie prawidłowego ustalenia podstawy wymiaru składki i samej składki. Dzięki kalkulatorowi będą mogli ocenić, czy ich wyliczenia są prawidłowe, czy też pojawiają się pewne rozbieżności.

Inne zmiany dotyczące składki zdrowotnej w 2022 r.

Oczywiście – o czym nieustannie przypominamy na Bezprawniku już od jakiegoś czasu – konieczność obliczania składki zdrowotnej nie jest jedyną zmianą, jeśli chodzi o składkę zdrowotną w 2022 r. Zmienia się też termin zapłaty składek ZUS, m.in. dla osób prowadzących działalność i opłacających składki wyłącznie za siebie. Od przyszłego roku składkę będą musieli opłacić do 20. dnia miesiąca. Obecnie muszą to zrobić do 10. dnia miesiąca.

Przedsiębiorcom dochodzi też dodatkowy obowiązek. Samozatrudnieni będą co miesiąc musieli przekazywać do ZUS dokumenty rozliczeniowe. Z tego obowiązku zwolnieni będą jedynie duchowni, osoby składające dokumenty za nianie oraz osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

To zmiany dotyczące jedynie składki zdrowotnej. Przedsiębiorców – w związku z przepisami, które zaczną obowiązywać od nowego roku – czeka jednak znacznie więcej zmian, m.in.:

  • koniec wykupu prywatnego z leasingu,
  • konieczność integracji terminala z kasą fiskalną,
  • nowe uprawnienia KAS (związane m.in. z możliwością zajęcia ruchomości na 96 godzin; de facto legalne staną się też prowokacje skarbówki),
  • zmiany w amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych.

W 2023 r. przedsiębiorców czeka z kolei obowiązkowe przesyłanie ksiąg rachunkowych czy Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego.