Nowe mandaty – odczują je kierowcy, piesi i rowerzyści

Moto Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji
Nowe mandaty – odczują je kierowcy, piesi i rowerzyści

Od 11 kwietnia 2015 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, dodający do listy parę przewinień oraz zmieniający niektóre stawki. Za jakie wykroczenia przyjdzie łamiącym prawo zapłacić więcej?

Dotychczas obowiązujące rozporządzenie z roku 2003 o mandatach karnych zostało zmienione i prawdopodobnie ulegnie dalszym modyfikacjom w maju. Aby być świadomym wszelkich opłat, warto zaznajomić się z pierwotnym dokumentem, dostępnym na stronie rządowej. Z kolei lista zmian znajduje się na oficjalnej witrynie Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie najważniejsze zmiany czekają nas po wprowadzeniu nowego taryfikatora mandatów? Sporo mówi się o zwiększeniu odpowiedzialności tych kierowców, którzy bez odpowiednich uprawnień korzystają z „kopert” czyli miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Teraz za takie wykroczenie można dostać mandat w wysokości 800 zł. Natomiast „Posługiwanie się przez osobę do tego nieuprawnioną kartą parkingową” niepełnosprawnego będzie kosztowało 300 zł.

Co więcej, dodano też obowiązki kierujących quadami. Właściciele zarówno motorowerów, motocykli, jak i czterokołowców poruszający się bez kasku, zapłacą za to 100 zł. Także rowerzyści odczują zmiany, jeśli złamią prawo poruszając się po drodze pod wpływem alkoholu. Stan „po spożyciu” (0,2 – 0,5 promila) uszczupli ich fundusze o od 300 do 500 zł, natomiast przy większym stężeniu alkoholu, kara wyniesie zawsze 500 zł.

Uważać też muszą piesi. Jeśli będą chcieli wyjść poza obszar zabudowany po zmierzchu, nie poruszając się po drodze przystosowanej tylko dla nich, obowiązkiem będzie wyposażenie się w elementy odblaskowe. Ich brak zaowocuje karą w wysokości 100 zł.

Tworzone i modyfikowane punkty opłat karnych są ustanawiane po to, żeby chronić uczestników ruchu. Warto o tym pamiętać i przede wszystkim zachowywać się bezpiecznie – wtedy nie grozi nam żadna kara, nawet gdy zapomnimy regułek taryfikatora. Warto jednak bliżej zapoznać się z nowymi rozporządzeniami, żeby przez nieświadomość (jaką często jest np. niewiedza o konieczności posiadania elementów odblaskowych), nie narazić się na dodatkowe koszta. Dzięki znajomości prawa nie zdziwi nas interwencja policji, po której będziemy zmuszeni do zapłaty mandatu.