Nowe podwyżki mandatów i kary dla kierowców

Moto Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (7)
Nowe podwyżki mandatów i kary dla kierowców

Niedawne podwyżki mandatów były tylko krokiem pośrednim przed kolejnymi – warto je poznać.

Przepisy dotyczące wielu aspektów życia są w Polsce dość mocno zawikłane. W żadnej dziedzinie nie ma prostych i jasnych rozwiązań, które regulowałyby prawa i obowiązki obywateli, urzędników, przedsiębiorców i władz. Nawet prawnicy spierają się co do najprostszych spraw, a jak mają połapać się w tym zwykli obywatele?

Od miesięcy toczą się dyskusje dotyczące zmian wprowadzanych w kodeksie drogowym, wykroczeń i karnym. Kary są coraz bardziej dotkliwe, mandaty wyższe, a ułatwień jakoś nie przybywa. Doniesienia o podwyższeniu niedawno wywindowanych dość mocno mandatów są prawdziwe. Rowerzyści nie mają lekko, ale teraz wzięto się za kierowców samochodów i motorowerów oraz motocykli.

Za spowodowanie wypadku będąc „pod wpływem” prawo jazdy zostanie odebrane na co najmniej 3 lata, a dodatkową karą ma być nawiązka na korzyść poszkodowanych, której wysokość nie może być niższa niż 10 000 zł. Za ucieczkę z miejsca wypadku także zostanie odebrane prawo jazdy i to na nie krócej niż 3 lata.

Za przekroczenie prędkości o 50 km/h lub więcej policjant ma obowiązek odebrać prawo jazdy na 3 miesiące – od decyzji można się odwoływać, ale do czasu rozstrzygnięcia sprawy prawo jazdy pozostanie odebrane. Na taki sam okres stracą prawo jazdy osoby kierujące pojazdami prywatnymi, w których podczas kontroli policjant stwierdzi, że jest w nim o 3 osoby więcej, niż pojazd ma wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Nie dotyczy to pojazdów gminnego lub powiatowego transportu publicznego!

Osoby, które zostaną przyłapane na kierowaniu pojazdami mimo wcześniejszego cofnięcia im uprawnień, nie odzyskają ich przez dodatkowe 3 miesiące, a kolejna wpadka będzie się wiązała z całkowitym cofnięciem uprawnień. Co więcej, jazda bez uprawnień, które zostały kierowcy odebrane na stałe, została zakwalifikowana jako przestępstwo i może skutkować karą więzienia do 2 lat.

Warto też poznać nowe stawki mandatów za nieprawidłowe parkowanie. Z 500 zł do 800 zł wzrosła stawka za zatrzymanie samochodu na miejscu dla niepełnosprawnych. Ciekawi nas tylko, czy jest szansa na egzekwowanie tego przepisu we wszystkich miejscach, gdzie zwykle na tych dobrze oznakowanych miejscach parkują cwaniacy, kombinatorzy i jak pokazały niejednokrotnie media służby takie jak choćby policja czy straż miejska.

Nie warto też ignorować znaków zakazu postoju, gdyż za jego zignorowanie, choćby „na chwilę” można pożegnać się z 400 zł z portfela. Za wjazd pojazdem niedopuszczonym do ruchu po drogach ekspresowych i autostradach można dostać taką samą karę – 400 zł.
Każdy kierujący i przewożony pojazdem czterokołowym (w tym popularnymi quadami) musi mieć odpowiedni kask (homologowany). Jego brak lub nieodpowiednia jakość będzie skutkowała mandatem w wysokości 100 zł.

Jeśli kierujący samochodem przekroczy prędkość i zostanie to uwiecznione na zdjęciu z fotoradaru, to domyślnie będzie karany właściciel samochodu. Warto prowadzić zapiski, komu pożyczało się samochód, by potem nie mieć problemów z punktami i wysokimi mandatami. Nie będzie już tłumaczenia, że nie wiemy, kto w danym dniu poruszał się naszym samochodem.

Mandaty w wysokości 100 zł mogą dostać wszyscy piesi, którzy nie stosują się do obowiązku noszenia odblasków poza terenem zabudowanym i na drogach pozbawionych chodników. Nietrzeźwi na rowerze lub innym pojeździe muszą liczyć się z uszczupleniem budżetu o 500 zł, a po spożyciu alkoholu od 300 do 500 zł.

Kierowcy ciężarówek też nie będą mieli lekko, gdyż zignorowanie przez nich znaków zakazujących im wjazd (ogólnie ciężarowych – B5, o masie… – B-18, o nacisku osi większym niż… – B-190) będzie ich kosztowało 500 zł.

Jak powiedział ktoś kiedyś: „Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z Policją i otrzymać mandatu lub innej kary, to po prostu nie łam przepisów!”. Może warto zastosować się do tej złotej myśli i nie tylko przestać ignorować znaki, zakazy i nakazy, nie snuć własnych teorii dotyczących poprawności ich usytuowania, a wtedy okaże się, że „magicznie” nie przybywa punktów i nie ubywa kasy z portfela. Może warto też rozważyć to, co wprowadzono we włoskiej Padwie, czyli prace społeczne zamiast mandatów?

Masz problemy związane z przepisami drogowymi, uważasz, że niesłusznie wskazano Cię jako sprawcę wypadku czy zdarzenia drogowego lub wlepiono zbyt wysoką karę i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com