Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski twierdzi, że w Polsce powoływanie biegłych nie jest należycie kontrolowane.
W obszernym wywiadzie, którego udzielił z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, zostały poruszone kwestie dotyczące pomocy ofiarom wypadków i ich rodzinom. Dowiedzieliśmy się także, że według niego w Polsce powoływanie biegłych nie jest należycie kontrolowane.
Najwięcej pomocy ofiarom wypadków i ich rodzinom oferują instytucje pozarządowe, których doświadczenie zostało wykorzystane między innymi przy tworzeniu punktów pomocy ofiarom wypadków.
Prezes NIK wspomniał także, że na początku roku przeprowadzono kontrolę dotyczącą pracy biegłych w sądownictwie i wyniki były dość krytyczne wobec ich funkcjonowania. Chodzi głównie o sprawdzanie kwalifikacji biegłych. Obecnie jest to po prostu formalność, a nikt nie bada, jaka jest ich faktyczna wiedza w danej dziedzinie. Nie ma też żadnych gwarancji, że powoływani biegli są faktycznie jednymi z najlepszych fachowców.
Powoływanie biegłych tylko po weryfikacji dostarczonych przez nich dokumentów może prowadzić do przewlekłości procesów, gdyż nie zawsze terminowo dostarczane są ekspertyzy lub ich rzetelność można łatwo podważyć. Brak dostatecznie zweryfikowanych biegłych nie sprzyja też wydawaniu sprawiedliwych wyroków przez sądy.
W listopadzie 2014 roku Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wysłuchała informacji Ministra Sprawiedliwości na temat aktualnej sytuacji biegłych sądowych. Już wtedy wspominano o problemach z biegłymi, braku fachowców w niektórych dziedzinach i tym, że może to wpływać na ocenę i wyroki. Wspominano także o możliwości powoływania komisji eksperckich mogących ocenić merytoryczne predyspozycje biegłego do wydawania opinii i ekspertyz w danej dziedzinie. Warto przeczytać ten dokument, bo wiadomości w nim zawarte mogą zjeżyć włos na głowie niejednej osoby, która brała udział w procesie, gdzie powoływano biegłych.
Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z pracą biegłych sądowych, opiniami i ekspertyzami przez nich sporządzonymi i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com