Uwaga na tanie smartfony ze sklepu Lifemedia.pl

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (239)
Uwaga na tanie smartfony ze sklepu Lifemedia.pl

Powoli przyzwyczajamy się do tego, że do aukcji na Allegro trzeba podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Za wiarygodne uznajemy natomiast sklepy wyszczególnione w porównywarkach cenowych – ostatnio kategorię smartfonów zdominował Lifemedia.pl. 

iPhone z 30% zniżką? Fenomenalny LG G2 tańszy od nawet kilku używanych propozycji z serwisu aukcyjnego? Brzmi jak marzenie, ale tym marzeniem jest oferta sklepu Lifemedia.pl. Nasze wątpliwości wzbudził jednak czytelnik, który przyznał, że na swój telefon czekał tygodniami, przyszedł z odległej Azji, a na dodatek jest to prawdopodobnie wersja refurbished.

Aktualizacja: W dniu 05.02.2016 roku sklep Lifemedia.pl został zablokowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Sprawdziliśmy też opinie wystawiane w internetowych systemach oceniania jakości sklepów. Część z nich jest pozytywna, ale zauważalna grupa użytkowników podkreśla zarzuty, które trafiły na naszą skrzynkę e-mailową info@bezprawnik.pl (jeśli macie wątpliwości co do działania jakiejś instytucji – czekamy na Wasze maile).

Przede wszystkim jest niemal pewnym, że sklep Lifemedia.pl działa w oparciu o tzw. dropshipping. Dropshipping, czyli sprzedaż towarów, których fizycznie sklep nie posiada, a jedynie pośredniczy pomiędzy nabywcą ostatecznym, a swoim partnerem. Wbrew obiegowej opinii (wypaczonej interpretowaniem regulaminu Allegro jako przepisów powszechnie obowiązującego prawa) taki model sprzedaży nie jest niezgodny z polskim prawem.

Rodzi natomiast obowiązek podatkowy po stronie odbiorcy. Pojawia się więc ryzyko poniesienia dodatkowych opłat w postaci cła oraz 23% VAT-u. O tym jak to jest z tym cłem w przypadku zamawiania towarów za granicą pisał już na łamach Bezprawnika Maciek.

Wątpliwości naszych prawników w sklepie Lifemedia.pl wzbudza też chociażby regulamin sklepu, który jest wątpliwej jakości i nie brakuje w nim rozmaitych „kwiatków” jak na przykład:

3. Prawo do odstąpienia od umowy jest wyłączone w przypadku (…):
zamówień na osobę nie będąca osobą prawną

Co, gdyby traktować ten regulamin poważnie nie znając przepisów polskiego prawa i np. ustawy o prawach konsumenta, wskazuje, że prawo odstąpienia od umowy jest wyłączone w przypadku np. osób fizycznych!

Fakt, iż siedziba sklepu mieści się w Stanach Zjednoczonych, a z informacji zamieszczonych na stronie internetowej niestety trudno wywnioskować czy istnieje jakieś polskie przedstawicielstwo (nawet kontaktowy adres e-mail jest zlokalizowany w domenie gmail.com), pojawiają się wątpliwości co do sprawności procesu komunikacji, reklamacji czy wreszcie ewentualnego dochodzenia swoich roszczeń.

Negatywne opinie w internecie (np. Opineo) wskazują, że sklep Lifemedia.pl często sprzedaje telefony wysyłane z Singapuru, przez co dostawa trwa tygodniami. Ponadto internauci wskazują, że część modeli nie jest dostosowana do rynku europejskiego (a to może np. skutkować odmową naprawy gwarancyjnej – takie praktyki zwykle stosuje choćby LG).

Jakby tego było mało, sklepowi zarzuca się pośredniczenie w sprzedaży modeli refurbished, czyli odnowionych. Co to znaczy? Że taki telefon już kiedyś miał swojego użytkownika. Odrestaurowany i przywrócony do świetności ponownie został wprowadzony do sprzedaży… I często takie modele spisują się wyśmienicie. Konsument powinien mieć jednak prawo do informacji na temat tego, dlaczego jego telefon jest tak tani.

Aktualizacja: Sklep Lifemedia wielokrotnie wzywał serwis Bezprawnik.pl do usunięcia lub ukrycia niniejszego wpisu oraz publikowanych poniżej komentarzy, jednak redakcja Bezprawnik.pl nie zgodziła się na tego typu kroki, ponieważ skala listów i negatywnych opinii na temat Lifemedia, jakie otrzymaliśmy od naszych Czytelników jest ogromna. Dajemy wiarę naszym Czytelnikom, dysponujemy rozbudowanym zespołem prawników i jesteśmy skłonni bronić wolności prasy oraz wypowiedzi w internecie także w sądzie.

Wiemy również o tym, że Lifemedia nie tylko do Bezprawnika zwraca się z tego typu wnioskami, domagając się usuwania niepochlebnych opinii, a nawet grożąc serwisom internetowym odpowiedzialnością prawną opiewającą na wysokie kwoty. Byliśmy osobistymi świadkami sytuacji, gdy z dużych i renomowanych for dyskusyjnych takich jak forum android.com.pl znikały rozległe tematy niezadowolonych klientów Lifemedia.pl. Większość internetowych serwisów nie dysponuje zapleczem prawnym zbliżonym do Bezprawnika, jednak apelujemy do Państwa, by w trosce o portfele i satysfakcję polskich internautów nie dać się zastraszyć tego typu wezwaniom i podchodzić do nich z rozsądkiem.

Formalna siedziba Lifemedia.pl mieści się w Stanach Zjednoczonych. Jednakże istnieje uzasadnione podejrzenie, że sklep prowadzi działalność z Polski, między innymi z okolic Szczecina. Klientów, którzy uważają, że sklep nie potraktował ich z należytą starannością, utrudnia proces reklamacji, nie przysłał zamawianego towaru lub sprawia inne problemy informujemy o możliwości składania zawiadomień o popełnieniu przestępstwa do policji lub prokuratury, wskazując wszelkie okoliczności sprawy, numer konta, a nawet adres IP e-maili, z których wysyłana była do Państwa korespondencja ze sklepu. W razie problemów ze złożeniem, przygotowaniem takiego zawiadomienia nasi prawnicy mogą udzielić Państwu wskazówek pod adresem kontakt@bezprawnik.pl. Usługi naszych prawników są odpłatne, jednakże biorąc pod uwagę okoliczności sprawy i fakt, iż wybitnie nie podobają nam się praktyki tego sklepu, postaramy się zaoferować konkurencyjną stawkę.