Co chciałaby zmienić w prawie NowoczesnaPL?

Gorące tematy Firma Państwo Dołącz do dyskusji (7)
Co chciałaby zmienić w prawie NowoczesnaPL?

Odbył się kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL firmowanego przez ekonomistę Ryszarda Petru, gdzie ujawniono jego program.

Jako portal, który opisuje różnego rodzaju sprawy związane z prawem, trzymamy się zwykle z dala od polityki, ale ostatnimi czasy pojawiło się w naszym kraju wiele inicjatyw budzących ogromne zainteresowanie wśród internautów, dlatego też przyglądamy się najciekawszym pomysłom zmian nie politycznych, a prawnych, postulowanych przez nowe partie i stowarzyszenia. Niezwykłe zainteresowanie budzi inicjatywa Pawła Kukiza, ale swoich zwolenników ma też NowoczesnaPL czy Partia Razem, której postulatom przyjrzymy się w osobnym wpisie.

Duży odsetek społeczeństwa pragnie nowych twarzy, świeżej krwi, nowych, lepszych pomysłów na zmiany, jakie powinny dokonać się w kraju, w którym żyjemy. Wykazały to choćby wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Jedną z takich nowych inicjatyw jest założone w styczniu Stowarzyszenie NowoczesnaPL, której przewodniczy ekonomista Ryszard Petru. Znany jest liberalnych gospodarczo z wypowiedzi na tematy dotyczące finansów i krytyki wielu pomysłów przedstawianych przez polityków. W ostatnich latach wraz z Leszkiem Balcerowiczem należał m.in. do jednego z bardziej zawziętych krytyków rządu Platformy Obywatelskiej, jednakże pomimo tego faktu niektórzy internauci zarzucają NowoczesnaPL, że chce skonsumować nie tylko elektorat, ale i członków słabnącego PO.

W ubiegłą niedzielę odbył się zjazd założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL, na którym przedstawiono i omówiono założenia i postulaty, które mają przyświecać tej inicjatywie. Poznajmy te, które dotyczą zmian w prawie.

1. Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie możliwości głosowania przez internet. Stowarzyszenie uważa, że dzięki temu do wyborów będzie przystępowało znacznie więcej obywateli. Dotyczy to między innymi tych, którzy mieszkają poza miejscem zameldowania i nie mają możliwości wystąpienia o zezwolenie na głosowanie w innych lokalach. Osoby mające problem z poruszaniem się, które teraz musiały wyznaczać swoich przedstawicieli, będą miały możliwość oddania głosu w miejscu przebywania. Ma to także sprawić, że młodzi, dla których korzystanie z globalnej sieci to dzień powszedni, nie będą ograniczeni do „analogowego” zaznaczania długopisem kratki na arkuszach. A dla innych ma to być zachęta, by w najczęściej dni wolne od pracy nie musieli odmawiać sobie wyjazdu rodzinnego, czy też odpoczynku na domowej kanapie, tylko wykonali łatwy gest i wzięli udział w decyzjach dotyczących losów Polski.

2. Kolejnym postulatem jest kadencyjność posłów. Chodzi o to, by posłowie nie okupowali tych stanowisk „dożywotnio”, tylko po 2 kadencjach powracali do realnego życia. Jak podkreśla Petru, ważne jest to, by poznali smak życia zwykłego obywatela.

3. Stowarzyszenie NowoczesnaPL ma też receptę na rozwój ekonomiczny kraju, który miałby się znacznie poprawić, gdyby nie wprowadzano nowych przepisów ograniczających przedsiębiorców, ale pozwalających na ich powstawanie i rozwój. Uważa też, że Państwo i jego instytucje traktują przedsiębiorców jak przestępców. Jeśli urzędnicy i urzędy będą podchodziły do przedsiębiorców bardziej „po ludzku”, to gospodarka będzie rozwijała się w znacznie szybszym tempie, a i pracowników zatrudnianych na umowach o pracę, a nie śmieciówkach, zacznie przybywać.

Jednym z absurdów prawa, był przytoczony przez przedstawiciela firmy InPost sposób, na obejście go przez doklejanie blaszek do listów, by przesyłka mogła być tańsza dla nadawcy. Po co obchodzić prawo, które hołubi monopolistów. Ułatwiając nowym przedsiębiorcom start przez obniżenie kosztów, pozwoli się im na szybsze wejście na rynek pracy. Elementem tego postulatu byłoby też obniżenie kosztów pracy na starcie przedsiębiorstwa.

4. Ryszard Petru zapowiedział też potrzebę przemodelowania polityki socjalnej państwa, a jednym z koronnych postulatów była likwidacja becikowego.

5. Założyciel stowarzyszenia wskazał również na potrzebę zniesienia finansowania partii z budżetu państwa. Takie rozwiązanie ma wady i zalety – wszak częściowo faworyzuje partie, które w wyborach uzyskały więcej niż 3% poparcia. Z drugiej strony zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że dzięki temu partie „nie siedzą w kieszeni” oligarchów i bankierów pozyskując pieniądze z zewnętrznych źródeł w zamian za ustawy.

6. Postulatem politycznym, ale który miałby znaleźć odzwierciedlenie w reformie szkolnictwa, byłoby przemodelowanie edukacji, koncentrującej się bardziej na przygotowaniu młodych do pracy w dorosłym życiu. Podobnie politycznym postulatem była reforma i aktywizacja NFZ.

7. Pomysłodawca wskazywał też na potrzebę odebrania przywilejów licznym grupom zawodowym, choć szanując prawo zauważył, że dopiero tym, którzy rozpoczną swoją drogę zawodową.

To oczywiście nie są wszystkie pomysły Ryszarda Petru i Stowarzyszenia NowoczesnaPL. Wszelkie tego typu inicjatywy chcą konsultować nie tylko z fachowcami w danych dziedzinach, ale także z obywatelami i ich przedstawicielami. Takie inicjatywy mają doprowadzić do pozytywnych zmian w Polsce, w niemal każdej dziedzinie życia, od prawa, przez ekonomię, edukację aż po służbę zdrowia. Wspólne konsultacje mają doprowadzić do powstania klarownego programu stowarzyszenia/partii. Wiele znanych postaci z życia publicznego zastanawia się, czy to wystarczy, by zgromadzić na tyle duży elektorat, by weszli do sejmu i mogli wprowadzać swoje pomysły w życie, czy skazani są na marginalny udział w życiu politycznym i konieczność wchodzenia w koalicję z największymi obecnie partiami.

Masz problemy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ktoś naruszył Twoje prawa w pracy, lub urzędnicy rzucają kody pod nogi i potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com