Szwecja zamyka granice – kraje UE znów wątpią w Schengen

Gorące tematy Codzienne Zagranica Dołącz do dyskusji (153)
Szwecja zamyka granice – kraje UE znów wątpią w Schengen

Nie radząc sobie z napływem imigrantów, Szwecja wprowadza kontrole graniczne. Wkrótce zmiany mogą objąć całą Europę.

Szwecja przez ostatnie lata była bardzo otwarta na migracje. Przez ogromny napływ uchodźców kraj zmuszony był do przywrócenia kontroli granicznej, tymczasowo zawieszając postanowienia Schengen. Bezproblemowy dostęp na terytorium państwa został ograniczony 12.11.2015 i potrwa na razie 10 dni. Proponowane są dalsze zmiany.

Szwedzkie władze przestrzegają, aby podczas podróży mieć ze sobą paszport. Z pewnością ułatwi on procedurę weryfikacyjną i pomoże obywatelom UE poruszanie się między poszczególnymi państwami. Obecnie swobodny dostęp do kraju skandynawskiego został ograniczony w głównych przejściach – przez most nad cieśniną Sund oraz dla przepraw promowych z Niemiec i Danii.

Do tej pory zwiększenie kontroli było głównie inicjatywą Niemiec, na problem zwracała także uwagę Belgia. Teraz do tego grona dołącza Szwecja, której premier Stefan Loefven mówił na szczycie migracyjnym w Malcie, że obecny system już się nie sprawdza. W jego opinii obecne, wygodne dla Europejczyków podróżowanie bez paszportu musi uzyskać nowe zasady, aby wciąż było bezpieczne dla krajów członkowskich.

Rzeczywiście, choć przez lata przyzwyczailiśmy się do swobodnego przemieszczania się na terenie Unii, ten komfort może zostać zmniejszony z powodu niekontrolowanego przepływu obcokrajowców. Sama Szwecja, która była jednym z krajów najbardziej otwartych na uchodźców, nie radzi już sobie z ich napływem. W tym roku spodziewany jest napływ aż 190 tysięcy emigrantów, co przy liczbie mieszkańców kraju poniżej 10 milionów stanowi stosunkowo duży odsetek.

Planujesz wyjazd za granicę i nie wiesz jak się ubezpieczyć lub które dokumenty zabrać, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.