Tanie mieszkania czynszowe – nawet 30 000 lokali w 10 lat!

Finanse Nieruchomości dołącz do dyskusji 28.07.2015
Tanie mieszkania czynszowe – nawet 30 000 lokali w 10 lat!

Maciej Lewczuk

Tanie mieszkania czynszowe dzięki nowej ustawie Sejmu – niskooprocentowane kredyty dla TBSów.

Do niedawna problemem wielu ludzi było to, że nie mogli otrzymać kredytu na zakup mieszkania, bo mieli za niskie dochody, które jednak nie powalały im na skorzystanie z TBSów. Dzięki nowej ustawie, którą uchwalił sejm, możliwe będzie zaciąganie przez TBSy kredytów w Banku Gospodarstwa Krajowego, które pozwolą budować tanie mieszkania czynszowe – nawet 30 000 w 10 lat.

O tych ciekawych działaniach sejmu doniosła niedawno Gazeta Wyborcza. Autor pisze także o kryteriach, jakie będzie musiała spełnić osoba lub rodzina, by móc wynajmować mieszkanie w domach wybudowanych dzięki dotacjom rządowym. BGK ma pożyczać po 450 mln złotych rocznie, a rząd ma dopłacać po 80 mln zł do każdej takiej transzy. Całość programu ma trwać dziesięć lat. Według obliczeń, ma w tym czasie powstać nawet 30 000 mieszkań pod wynajem.

Co do kryteriów, które mają decydować o tym, czy dana osoba lub rodzina może ubiegać się o przyznanie mieszkania czynszowego, będą decydowały zarobki człowieka lub całkowity dochód rodziny. Kryteria będą różniły się w zależności od gmin, w których będą budowane bloki z mieszkaniami pod wynajem.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla wielu ludzi i rodzin, bo będą one w stanie móc wynająć mieszkanie z kilkoma pokojami tam, gdzie do tej pory mogli zdecydować się jedynie na ciasną kawalerkę. Wszystko dzięki dość niskim czynszom, które będą ustalone na bardzo niskim poziomie. Jak podaje Wyborcza, w Warszawie może to być nawet 25 zł za metr kwadratowy, czyli za mieszkanie o powierzchni 40 metrów kwadratowych trzeba będzie zapłacić 1000 zł! Oczywiście w różnych miastach czynsze będą się różniły, ale należy przyjąć, że będą niższe od warszawskich.

Są też i minusy takiego rozwiązania. Co dwa lata dochody osób i rodzin będą sprawdzane i gdy sytuacja finansowa poprawi się na tyle, że nie będą spełnione, to czynsz zostanie podwyższony, czasem nawet o tyle, że bardziej będzie opłacało się pomyśleć o kredycie mieszkaniowym. Kolejnym może być to, że wiele osób, które żyją z wynajmu mieszkań, stracą wielu klientów. Pojawienie się na rynku sporej ilości mieszkań o większym metrażu za przystępną cenę może spowodować zmniejszenie zainteresowania ich ofertą. Wynajmujący i poszukujący takich lokali będą zapewne liczyli na obniżki dotychczasowych opłat za mieszkania, które chcą lub obecnie wynajmują. Czas pokaże jak nowe mieszkania wpłyną na rynek.

Masz problemy związane z wynajmem mieszkania, umowami z właścicielami lub lokatorami albo kredytem mieszkaniowym i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com