Tego jeszcze nie było – gmina Ostrowice zadłużyła się w parabankach – teraz grozi jej likwidacja

Państwo Dołącz do dyskusji (1)
Tego jeszcze nie było – gmina Ostrowice zadłużyła się w parabankach – teraz grozi jej likwidacja

Gmina Ostrowice może zostać włączona do Drawska Pomorskiego, a wszystko przez ogromne zadłużenie.

Wielokrotnie słyszeliśmy o gminach, które doskonale sobie radzą, mają prężnie działające władze, na ich terenach znajduje się sporo firm, które płacą wysokie podatki, z czego gminy mogą utrzymywać i modernizować infrastrukturę, itd. Są też niestety takie gminy, które nie radzą sobie tak dobrze, a można powiedzieć, że zarządzane są tragicznie. Jedną z nich są Ostrowice, których władze tak mocno się zadłużyły, że rozważa się jej likwidację, a konkretniej wcielenie do Drawska Pomorskiego.

Co się stało, że gmina Ostrowice tak słabo sobie radzi? Nie jest to duża gmina, gdyż ma około 2 500 mieszkańców. Została ona objęta programem Natura  2000, przez co na jej terenie nie można było tworzyć żadnych zakładów przemysłowych.

Niestety brak perspektyw na dopięcie budżetów, władze zadłużały się, by móc wykonać niezbędne działania na terenie gminy. Gdy przychodził czas spłaty kredytów, a w kasie było pusto, brano kolejne pożyczki, aż doszło do tego, że pieniądze pożyczano z parabanków na bardzo wysoki procent. Doprowadziło to do sytuacji, gdy gmina miała 11 mln dochodu, a 33 mln długu.

O problemach gminy Ostrowice Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wiedziało od dawna, ale nie wyrażało zgody na przejęcie jej wraz z długami przez gminę Drawsko Pomorskie. Teraz ponownie rozważany jest ten scenariusz. Ocenia się, że całość operacji trwałaby ponad 2 lata. Mieszkańcy mocno liczą na pomoc Ministerstwa.

Masz problemy związane z niegospodarnością władz lub szefów firmy i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Mapa z serwisu Google Maps