Trybunał Konstytucyjny: mandaty z fotoradarów są niezgodne z Konstytucją

Moto Państwo Dołącz do dyskusji (1)
Trybunał Konstytucyjny: mandaty z fotoradarów są niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że mandaty z fotoradarów są niezgodne z Konstytucją, ale kierowcy nie powinni się jeszcze cieszyć.

Mandaty z fotoradarów są zmorą wielu kierowców. Od lat w mediach i na forach toczą się dyskusje o zasadności stawiania tych urządzeń, które często wydają się być jedynie maszynkami do zarabiania pieniędzy przez gminy. Teraz okazuje się, że mandaty wystawiane na podstawie zdjęć zrobionych przez fotoradary są niezgodne z Konstytucją i orzekł to Trybunał Konstytucyjny, ale nie cieszyłbym się na miejscu wielu mających ciężką nogę kierowców.

Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego za sprawą Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwrócił się do tej instytucji, by rozpatrzyła, czy  art. 129g ust. 4 Prawa o ruchu drogowym jest zgodny z ustawą zasadniczą. Problemem było to, że minister do spraw transportu określał sposób gromadzenia i rozporządzania danymi kierowców przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego poprzez rozporządzenia. Trybunał Konstytucyjny jednak orzekł, że musi to być regulowane tylko poprzez ustawę.

Po 9 miesiącach od dnia, w którym wyrok ten znajdzie się w Dzienniku Ustaw, przepis dotyczący fotoradarów stanie się nieważny. Czas ten został dany ustawodawcy na uregulowanie przepisów związanych z ustawą. Niestety przez te 9 miesięcy kierowcy nie mogą kwestionować zasadności mandatów wystawianych na podstawie zdjęć z fotoradarów, ze względu na niezgodność z Konstytucją.

Masz problemy związane z wysokością nałożonych mandatów, wyrokami sądów związanymi z poruszaniem się pojazdami mechanicznymi lub dochodzeniem swoich praw od ubezpieczycieli i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com