Światowy Dzień bez Samochodu, zwany także Europejskim Dniem bez Samochodu, bądź też — po prostu — Dniem bez Samochodu, to zwieńczenie całego tygodnia mobilności, który co roku ma miejsce od 16 do 22 września.
W ramach obchodów owego święta, większość polskich miast oferuje darmowe przejazdy komunikacją publiczną, a także udogodnienia dla tych, którzy porzucą tego dnia samochód na rzecz alternatywnych środków transportu.
Światowy Dzień bez Samochodu
Dzień bez Samochodu obchodzony jest przez Stany Zjednoczone, państwa Unii Europejskiej, a także Chiny, Japonię i Tajwan. Jest to inicjatywa relatywnie młoda, ale — m.in. dzięki Unii Europejskiej — w krótkim czasie udało się jej pozyskać sympatię wielu miast, w tym również tych w Polsce.
Święto obchodzi się w Polsce od 2004 roku, a partnerem obchodów jest Ministerstwo Środowiska. W ich ramach prowadzone są różne akcje, w tym m.in. darmowa komunikacja miejska, a nawet publiczna w ogóle. W Polsce w akcji w 2019 roku bierze udział 188 miast i gmin, a liczba ta z roku na rok rośnie. W 2018 roku było to 160, a w 2017 jedynie 105.
Oczywiście nie oznacza to, że w każdej z 188 gmin lub miast będzie można skorzystać z komunikacji miejskiej, czy publicznej, za darmo. Udział w akcji może bowiem nieść za sobą najróżniejsze działania, wszak nie chodzi tutaj o przejazd autobusem, czy pociągiem za darmo, a o propagowanie alternatywnych środków transportu w ogóle.
Darmowa komunikacja miejska w Dzień bez Samochodu
W ramach Dnia bez Samochodu w wielu Polskich miastach można poruszać się komunikacja miejską bezpłatnie. W ubiegłych latach taką możliwość oferowały: Warszawa, Kraków, Łódź, Kielce, Opole, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wrocław, czy Toruń — a to tylko kilka przykładów.
Oprócz komunikacji miejskiej darmowe przejazdy oferują też niektórzy przewoźnicy kolejowi, na przykład Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, czy Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, a także Przewozy Regionalne. Miasta, które biorą udział w Dniu bez Samochodu, wyszczególnione są na stronie internetowej, która skupia wszystkich uczestników przedsięwzięcia.
Warto również zaznaczyć, że niektórzy przewoźnicy, do darmowego przejazdu, wymagają posiadania dowodu rejestracyjnego pojazdu, który danego dnia zostawiamy w garażu.
Nie tylko darmowe przejazdy
Oprócz darmowych przejazdów, w ramach Dnia bez Samochodu realizowane są różne atrakcje, a także programy. W niektórych regionach za darmo korzystać można na przykład z miejskich rowerów.
Prowadzone są także różne akcje, na przykład zachęcające do odwiedzania ZOO, czy parków rozrywki — oczywiście osoby, które przyjadą komunikacją lub rowerem, mogą liczyć na korzystne zniżki.
Trzeba również przygotować się na utrudnienia, bo niektóre miasta wprowadzają całodniowy zakaz wjazdu samochodów do niektórych obszarów, z reguły ścisłego centrum.
Więcej informacji i szczegółów można uzyskać w lokalnych internetowych serwisach informacyjnych — nie ma odgórnego przykazu co do sposobu obchodzenia tego święta. Każde miasto, czy gmina, ma swój własny sposób na Dzień bez Samochodu.