Doniesienia na podstawie raportów z Chin wskazują na to, że KPCh znacjonalizuje Alibabę i Ant Group. Chiński rząd już od kilku miesięcy pracuje nad przejęciem spółek, należących do zaginionego niedawno Jacka Ma, który krytykował politykę gospodarczą kraju. Według doniesień z Chin antymonopolistyczne działania rządu spowodowały spadek akcji jednej z największych na świecie chińskich spółek aż o 8 procent.
KPCh znacjonalizuje Alibabę i Ant Group
Singapurski portal Ibtimes.sg podał na podstawie doniesień z Chin wiadomość o coraz śmielszych działaniach antymonopolistycznych Komunistycznej Partii Chin wobec rodzimego giganta sprzedaży elektronicznej. W rozmowie z Radiem Wolna Azja, ekspert branży finansów internetowych Song Qing uznał, że KPCh na pewno uzyska zadowalający dla siebie rezultat, skoro już w listopadzie zeszłego roku rozpoczęła dochodzenie w siedzibie Alibaby.
Wszystkie działania rządu wobec spółek Ma wspierane są oczywiście przez propagandowe media. Dziennik Ludowy podał ostatnio do wiadomości wypowiedź rzecznika KPCh, który zapewniał, że strategie rządu doprowadzą do „lepszego rozwoju” całego państwa. Biuro Polityczne natomiast podkreśla wzmocnienie prac zwalczających monopol spółek w celu uniknięcia „nieuporządkowanej ekspansji kapitału”. Cytowany już Qing uznał, że plany działań KPCh, która znacjonalizuje Alibebę i Ant Group, pochodziły nie tyle z właśiwego sprawie resortu, ile stanowią realizację planów centralnego kierownictwa partii. Działanie wobec spółek Jacka Ma mają być przykładem dla innych przedsiębiorców, którzy zbyt „ekspansywnie” pomnażają swój kapitał.
KPCh znacjonalizuje Alibabę i Ant Group, „pod nieobecność” Jacka Ma?
Działania partii wobec Alibaby i Ant Group mogą mieć związek ze zniknięciem 56-letniego przedsiębiorcy, do niedawna najbogatszego obywatela Chin. Nie pokazał się publicznie od ponad dwóch miesięcy. Zniknął zaś niedługo po tym, jak w zeszłym roku skrytykował podczas konferencji w Szanghaju politykę finansową Chin, nazywając ją przestarzałą i niedopasowaną do reguł kształtujących przyszłość gospodarczą.
Ma zniknął z życia publicznego pod koniec listopada 2020, co media zauważyły szczególnie wyraźnie przez nieobecność Chińczyka podczas finału jego własnego programu Africa’s Business Heroes, w którym Ma był jednym z jurorów. W tym samym miesiącu partia wstrzymała wartą 37 mld dol. ofertę publiczną Ant Group i – jak wspomniałem wyżej – rozpoczęła dochodzenie w siedzibie „chińskiego Amazona”.
Jak podał singapurski portal, w miarę postępów w procesie nacjonalizacji spółek Ma w działania partii angażowane są Ludowy Bank Chin, Chińska Komisja Nadzoru Bankowego, Chińska Komisja Regulacyjna Papierów Wartościowych i Państwowy Urząd ds. Wymiany Zagranicznej. Chiński prezydent i pierwszy sekretarz partii Xi Jinping zapowiedział utworzenie gospodarki bardziej kontrolowanej przez państwo.