Kolejne kraje zaostrzają zasady wjazdu lub tranzytu. Zaczęły się wakacje. Polacy stęsknieni południowych plaż ruszyli, najczęściej samochodami, w drogę. Okazuje się, że dotarcie do celu nie jest proste.
Co musisz wiedzieć jadąc za granicę?
Podróże zagraniczne dawno nie były tak skomplikowane i stresujące jak teraz. Wymagają od nas dużej samodzielności. Sprawdzania zasad wjazdu i tranzytu przez każdy kraj. Ostatnie doświadczenia z Chorwacją pokazują, że trzeba to robić dosłownie do ostatniej chwili. Ten problem nie dotyczy osób, które mają certyfikat covidowy. Jeśli jednak ktoś podróżuje z dziećmi, powinien przed wyjazdem skontrolować na jakich warunkach podróżują najmłodsi. Tu niestety nie ma żadnej uniwersalnej zasady.
Gdzie szukać informacji?
Informacje można znaleźć na stronie polskiego MSZ czy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Upewnienie się czy są aktualne jest trudne. Dodzwonić się do naszych ambasad nie jest łatwo. Dzwoniąc na Informację Konsularną MSZ (22 250 0116) trzeba się przygotować na dłuższe oczekiwanie, a i tak automat radzi w przypadku przepisów wjazdowych pytać w placówkach dyplomatycznych krajów, do których chcemy jechać. Idąc tym tropem, zadzwoniliśmy do Ambasady Słowacji w Warszawie, ale tam odesłali nas do Ambasady Polski na Słowacji, gdzie nikt przez dwie godziny telefonu nie podniósł.
Kolejne kraje zaostrzają zasady wjazdu i tranzytu
Z dnia na dzień kolejne kraje zaostrzają zasady wjazdu i tranzytu. Dlatego Polacy, którzy wybierają się w podróż muszą śledzić decyzje władz Niemiec, Słowacji czy Czech. Niemcy nie uznają Polski za obszar ryzyka. Dlatego przy podróży z Polski przez Niemcy do innego kraju i wjeździe do Niemiec drogą lądową nie trzeba mieć negatywnego wyniku testu. Przy podróży z innego kraju przez Niemcy do Polski i wjeździe do Niemiec drogą lądową lub morską nie trzeba rejestrować wjazdu i nie trzeba mieć negatywnego wyniku testu.
Zależy skąd wracasz
Chyba że wracasz do Polski przez Niemcy z obszaru o szczególnie wysokim ryzyku. Listę takich miejsc zamieszcza na swojej stronie Instytut Roberta Kocha. Negatywnego wyniku testu przy locie do Niemiec nie muszą mieć dzieci do 6 roku życia. Zwolnione są z tego także osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki) i ozdrowieńcy do 6 miesięcy po chorobie. Potwierdzeniem tego jest Unijny Certyfikat Covidowy.
Ważna informacja jest też taka, że nie można lecieć przez Niemcy do Polski, jeżeli wraca się z obszaru o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa (np. z Wielkiej Brytanii lub z Portugalii). Czyli w innej sytuacji są osoby podróżujące samochodem, a w innej samolotem.
Czesi mają swoje wymagania
Czesi też zaostrzają zasady wjazdu i tranzytu. Od 9 lipca każdy musi mieć zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu na Covid-19 lub o przechorowaniu albo negatywny wynik testu. Na ten moment nie są jeszcze znane szczegółowe zasady wprowadzania tego wymogu w życie. Nasz MSZ czeka na opublikowanie przez Czechów nowych przepisów. Do 8 lipca przejazd przez Czechy z Polski nie wiążą się z żadnymi obostrzeniami. Jednak jeśli ktoś chce się zatrzymać w hotelu lub zjeść w restauracji musi mieć zaświadczenie o szczepieniu, przechorowaniu lub negatywny wynik testu.
Słowacy zaostrzają zasady wjazdu
Na zaostrzenie zasad wjazdu i tranzytu zdecydowali się też Słowacy. Od dziś uruchamiają wyrywkowe kontrole na granicy. Od 9 lipca kontrolować będą większość podróżnych. Zgodnie z wydanym w połowie czerwca zarządzeniem obywatele państw UE, w tym Polacy, mogą przejechać tranzytem do innego kraju UE przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się. Wyjątkiem jest niezbędne tankowanie paliwa. Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19 ani wypełnianie jakiegokolwiek formularza. Kto naruszy zasady wjazdu lub tranzytu może dostać mandat do 1659 EUR. Od 9 lipca osoby niezaszczepione, które wjadą do Słowacji będą musiały poddać się 14 dniowej kwarantannie i przed wjazdem wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny.
Litwa i Chorwacja po nowemu
Do państw, które zaostrzają zasady wjazdu lub tranzytu dołączyła dziś Litwa. Z obowiązku posiadania negatywnego testu na Covid-19 zwolnieni są zaszczepieni i ozdrowieńcy oraz dzieci do 7 lat. Przed wjazdem to tego kraju trzeba też wypełnić ankietę na stronie Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego.
Przypominamy, że 30 czerwca Chorwacja zaostrzyła zasady wjazdu na swoje terytorium. Zmiany zaczęły obowiązywać już następnego dnia. Sprawiło to wiele kłopotów podróżnym. Zgodnie z nowymi wytycznymi osoby, które chcą wjechać na teren Republiki Chorwacji muszą mieć Unijny Certyfikat Covidowy.