Zmiany ustawowe mają rozszerzyć tak zwany dozwolony użytek publiczny. Jest to dobra wiadomość dla wszelkich instytucji oświatowych.
Nowe projekty ustaw przewidują znaczne rozszerzenie dozwolonego użytku publicznego, dzięki czemu wiele instytucji oświatowych, takich jak choćby biblioteki, świetlice, szkoły, uczelnie będą mogły korzystać bez opłat z dostępu do różnych dzieł w celach edukacyjnych i naukowych.
To bardzo dobra wiadomość, gdyż do tej pory wiele z tych instytucji obawiało się o to, czy wykorzystując książki, filmy, programy popularnonaukowe, filmy dokumentalne i fabularne, muzykę, nie łamie prawa autorskiego. Na tych wątpliwościach żerowały niektóre kancelarie prawnicze i firmy walczące o opłaty za wykorzystanie utworów do których nabyli prawa, między innymi żądając opłacenia tak zwanego parasola licencyjnego.
Dozwolony użytek publiczny zostanie też rozszerzony także o nauczanie przez internet lub o komputerowe programy edukacyjne. Jedynym ograniczeniem będzie to, że z prawa do wykorzystania materiałów będzie można skorzystać tylko w przypadku ograniczenia dostępu dla ograniczonej liczby osób, tak by nie każdy miał do nich dostęp.
Wszelkie wątpliwości dotyczące prawa autorskiego, jego naruszania lub wykorzystania praw do dozwolonego użytku publicznego mogą rozwiać nasi prawnicy, którzy są w stanie szybko i sprawnie ocenić sprawę i doradzić czy warto wstąpić na drogę prawną i jakie są szanse na powodzenie. Są oni dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com