Nasz kochany ustawodawca nakłada na nas różne obowiązki. Jednym z tych obowiązków jest segregacja naszych odpadów. Drugim, trochę mniej znanym obowiązkiem, jest obowiązek przyjmowania elektrośmieci przez sprzedawców detalicznych. Wszystko w ramach ochrony środowiska. Jeżeli posiadasz jakieś stare telefony komórkowe, to możesz trochę odciążyć naszych przedsiębiorców, a także przysłużyć się historii.
Co jakiś czas każdy z nas musi zajrzeć do „tej” szuflady, w której wala się nasz zużyty sprzęt elektroniczny. Stare kable, jakieś ładowarki, graty i klamoty. W pewnym momencie natrafiamy na nasz stary telefon komórkowy. Niby wiemy, że już go nigdy nie użyjemy, ale jakoś tak ciężko jest go nam wyrzucić. Może ma jakąś wartość sentymentalną (O! Moja pierwsza komórka – miała dzwonki polifoniczne!), a może po prostu tak leży? Jeżeli chcesz pozbyć się swojego starego telefonu komórkowego w bardziej epicki sposób, to … możesz go wysłać do Muzeum Telefonów Komórkowych!
Retro-technologiczne muzeum
W słowackim mieście Dobszyna znajduje się prywatne muzeum starych telefonów komórkowych. Prowadzone jest ono przez 26-letniego Štefana Polgári, któremu przyświeca idea zachowania pamięci naszych o starych „cegłach”. Tak jak dzisiaj zachwycamy się nad nowym iPhone, czy najnowszym modelem Samsunga, tak tamte flagowe urządzenia też były symbolami epoki, a także pewnymi kamieniami milowymi (lub nie) w rozwoju telefonii komórkowej (pamiętacie telefon z doczepianą kamerą czy telefon z klapką?).
Muzeum posiada ponad tysiąc eksponatów. Patrząc na niektóre z nich, w sumie tylko na 10-letnie telefony, można zauważyć, jak szybko dokonuje się postęp technologiczny. Kiedyś proste telefony z klawiaturką z kilkoma podstawowymi funkcjami, takimi jak: rozmowa telefoniczna, SMS, kalkulator, a dzisiaj małe komputery z całym wszechświatem zastosowań.
Jeżeli więc znalazłeś w swoim domu jakiś stary telefon komórkowy, to zajrzyj na stronę FB muzeum i sprawdź, czy przypadkiem nie posiadasz modelu, którego brak jest w ekspozycji. Oczywiście Štefan zachęca do odwiedzin swojego dobytku (najpierw trzeba umówić się przez formularz na stronie). Jeżeli okaże się, że posiadasz telefon komórkowy, którego nie ma w ekspozycji muzeum, to Štefan jest nawet w stanie pokryć koszty przesyłki.
Śmieciowo-technologiczna przyszłość
Jak szybko zmienia się technologia – widzimy sami. Urządzenia, które jeszcze 10 lat temu były przebojem, dzisiaj są zapomnianym śmieciem walającym się w szufladzie. Może jest to podróż sentymentalna, w zasadzie, w nieodległą przeszłość, lecz pokazuje nam, że dzisiejsze, najnowsze sprzęty w naszych rękach za kilka lat pójdą w zapomnienie. Warto też przypomnieć sobie te romantyczne czasy, gdy nie każdy miał telefon w swojej kieszeni i trochę inaczej wyglądały relacje międzyludzkie, które najczęściej polegały na rozmowie twarzą w twarz. Muzeum Telefonów Komórkowych pokazuje nam także problem zużytych urządzeń elektronicznych i potrzebie ich recyklingu, który jest problemem coraz bardziej narastającym, który ma już swoje odzwierciedlenie w ustawach.