Czym jest Kia TikTok challenge? To idiotyczne wręcz wyzwanie, które polega na zachęcaniu młodzieży do kradzieży aut z użyciem prostego triku. Sześcioro nastolatków rozbiło się takim kradzionym pojazdem, tracąc życie. To kolejne doniesienie o tym, jak TikTok może negatywnie wpływać na młodych ludzi.
Kia TikTok challenge
Kontrowersyjny TikTokowy challenge spowodował – w pewnym sensie – śmierć szóstki nastolatków. Jak czytamy w Onecie, w amerykańskim mieście Buffalo (stan Nowy Jork) w godzinach porannych 26 października doszło do wypadku samochodowego. Samochód, w którym znajdowało się sześcioro nastolatków (16-letni kierowca i jego znajomi), nagle zjechał z drogi i uderzył w przeszkodę.
Pasażerowie zostali wyrzuceni ze środka pojazdu, co niestety niemalże wyłączyło szanse na przeżycie. Śledczy ustalili, że nastolatkowie prawdopodobnie zabrali samochód bez wiedzy właściciela. Nie chodzi tutaj jednak o dosyć często powtarzający się schemat, w którym to młodzi ludzie podbierają samochody swoich rodziców, aby pochwalić się przed znajomymi, a o kradzież.
Warto dodać, że grupa nastolatków, to nie żadni wyspecjalizowani złodzieje, czy też osoby, które skorzystały z wyjątkowej „okazji”. Pojazd udało im się ukraść dzięki informacjom, które pojawiły się… na TikToku. W serwisie pojawił się bowiem pewien trend. Zapoczątkował go jeden z użytkowników, który opublikował poradnik, jak łatwo ukraść pojazdy marki Kia i Hyundai.
Kradzież opiera się na pewnym triku z wykorzystaniem ładowarki od iPhone’a, którą można wykorzystać do manipulacji przy stacyjce pojazdu. Jedna z ofiar takiego „trendu” opublikowała nagranie, które przedstawia, jak wygląda wnętrze pojazdu po takim „żarcie”.
TikTok stanowi zagrożenie?
Pisałem jakiś czas temu, że TikTok został pozwany z powodu trendu, czyli zachowania, które algorytmy raczej „lubią” i które powielane są – i utrwalane na wideo – przez innych użytkowników, co przysparza im popularności. Oczywiste jest, że realizacja internetowego trendu nie powoduje, że sytuacja przestaje być przestępstwem, a staje się niewinnym żartem. Gdyby do takiej kradzieży doszło w Polsce, to sprawca (który ukończyłby 17 rok życia) mógłby trafić do więzienia na wiele lat.
Zgodnie bowiem z artykułem 289 Kodeksu karnego, kto zabiera cudzy pojazd w celu krótkotrwałego użycia, podlega karze od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto, gdy doszło do pokonania zabezpieczenia pojazdu (co ma miejsce w wypadku omawianego trendu), to kara wynosi od 6 miesięcy do aż 8 lat więzienia.
To, czy sam TikTok – niezwykle popularny – jest niebezpieczny sam w sobie, to inna historia. Na pewno stanowi platformę do szerzenia wielu głupich zachowań. Jest to także serwis bardzo popularny wśród najmłodszych, co naraża ich – jak pokazują amerykańskie doniesienia – także na utratę życia.
Na twórcach algorytmów, jak i moderacji TikToka, ciąży ogromna odpowiedzialność. Jak się okazuje, nie zawsze udaje się jej sprostać.