Zima jest okresem, w którym warunki panujące na drogach są szczególnie trudne i wymagające dla kierowców. Może być ślisko, szybciej zapada zmrok, a śnieżyce są czynnikiem ograniczającym widoczność. Do tego dochodzą okresowe oblodzenia, które są prawdziwą zmorą kierowców. Jak powinieneś naszykować swoje auto na okres zimowy? Sprawdź 5 rzeczy, o których kierowcy najczęściej zapominają!
1. Zbyt późna wymiana opon na zimowe
Kiedy pada pierwszy śnieg, a drogowcy ostrzegają o gołoledzi, przed warsztatami mechanicznymi wulkanizatorów ustawiają się długie kolejki samochodów, których właściciele natychmiast chcą wymienić ogumienie. Już wcześniej powinieneś zadbać o właściwe opony. Zimowe ogumienie wykonane jest z bardziej miękkiej mieszanki, która nie traci nic na swojej elastyczności nawet w niskich temperaturach. Takie opony lepiej sprawdzają się podczas podjazdów na wzniesienia i wykazują lepszą przyczepność do nawierzchni, nawet ośnieżonej. Cechą charakterystyczną opon zimowych jest agresywna rzeźba bieżnika – lamele są głębsze, a sam bieżnik ma liczne rowki i kanały. Ułatwia to odprowadzanie wody i błota pośniegowego, które zimą mogą zalegać na ulicach.
Eksperci zalecają zaplanowanie wymiany opon na ogumienie zimowe, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia przez 7 kolejnych dni. Wtedy możesz spodziewać się, że w nocy mogą być już przymrozki. Nie odkładaj tego obowiązku na ostatnią chwilę
2. Uzupełnienie płynów eksploatacyjnych
Zimą powinieneś korzystać z odpowiedniej wersji płynu do spryskiwaczy. Jeśli nie wymienisz letniego płynu, może dojść do jego zamrożenia, co stanowi realne zagrożenie dla całego układu. Ponadto przed zimą wielu kierowców zapomina, by zweryfikować poziom płynu chłodzącego i płynu hamulcowego w pojeździe.
3. Kontrola stanu akumulatora
Wielu kierowców doświadczyło sytuacji, gdy o mroźnym poranku samochód odmawia posłuszeństwa, a silnik nie chce pracować. Problem zwykle tkwi w rozładowanym akumulatorze. W niskich temperaturach niestety może tracić on nawet połowę mocy. By uniknąć takich przykrych doświadczeń z uruchomieniem auta na mrozie, przed zimą wykonaj przegląd akumulatora w serwisie. Mechanik powinien sprawdzić:
- klemy – jeśli jest taka konieczność, trzeba je wyczyścić i zabezpieczyć odpowiednim smarem,
- napięcie w akumulatorze,
- poziom elektrolitu,
- efektywność ładowania przy włączonym silniku,
- stan okablowania, który doprowadza energię do świec zapłonowych.
Mało który kierowca pamięta o tym, by sprawdzić akumulator przed zimą, do czasu, aż odmówi on posłuszeństwa i uziemi samochód.
4. Zadbanie o stan uszczelek i klamek w samochodzie
Kierowcy nie przykładają również uwagi do tego, że na mrozie łatwo może dojść do zamarznięcia klamek czy uszczelek, przez co nie będzie można dostać się do wnętrza auta. Przed zimą kup więc odmrażacz do zamków, ale nie trzymaj go w schowku samochodowym, bo kiedy przyjdzie potrzeba skorzystania z niego, nie będziesz mógł tego zrobić.
Ponadto przed nastaniem zimy należy wykonać konserwację uszczelek z wykorzystaniem płynu na bazie silikonu. Dzięki temu nie będą zamarzać. Specjalne preparaty do zamków w drzwiach samochodowych służą do tego, by usunąć z nich wilgoć i zmniejszyć tym samym ryzyko zamarzania.
5. Zmiana piór wycieraczek samochodowych
W zimowych warunkach wycieraczki samochodowe pracują ciężej, dlatego należy je do tego przygotować. Dobrym pomysłem jest wymiana piór tych wycieraczek, by poradziły sobie z opadami śniegu z deszczem i samego śniegu.
Jeśli zimą kończy się ubezpieczenie samochodu, trzeba je odnowić, ale nie jest to związane z porą roku, a z powinnością nakładaną na każdego właściciela pojazdu przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kalkulatory OC pomogą wyliczyć wysokość składki dla Twojego pojazdu. Następnie umowę możesz zawrzeć online.
Artykuł powstał we współpracy reklamowej z UNIQA