Najwyższe wskaźniki inflacji od lat 90. XX wieku zmusiły Narodowy Bank Polski do podnoszenia stóp procentowych. W efekcie tych działań koszty kredytów hipotecznych urosły do ogromnych rozmiarów, co spowodowało znaczną możliwość zakupu nieruchomości przez Polaków. Pomysł, jak walczyć z tym problemem ma Lewica. Właśnie zadeklarowali, że wybudują 300 tysięcy nowoczesnych mieszkań na wynajem.
#MieszkaniePrawemNieTowarem, czyli 300 tysięcy nowoczesnych mieszkań na wynajem
Za realizację programu mieszkaniowego Lewicy ma odpowiadać nowe ministerstwo – Ministerstwo Mieszkalnictwa. Głównym celem tego resortu będzie realizacja największego w dziejach III Rzeczpospolitej programu budownictwa społecznego, ale również wielu innych działań z tego zakresu.
Musimy zmienić sposób myślenia o mieszkalnictwie i rozpocząć wielki program społecznego budownictwa. Czas, w którym państwo zachęca do brania jeszcze więcej kredytów na jeszcze droższe mieszkania, jest już za nami. – Magdalena Biejat
Szczegółów związanych z programem budowy 300 tysięcy nowoczesnych mieszkań na wynajem jednak nie poznaliśmy. Na konferencji programowej posłanka Magdalena Biejat wspomniała jedynie, że do współpracy w jego realizacji zostaną zaproszone samorządy. Detali takich jak szacowane koszty, lokalizacje nieruchomości czy też sposób finansowania programu na ten moment brak.
Czy w Polsce funkcjonuje budownictwo społeczne?
Pomysł budowy 300 tysięcy nowoczesnych mieszkań na wynajem jest realizacją podnoszonego już od dawna przez Lewicę hasła „Mieszkanie prawem nie towarem”. Dzisiejsze kwoty kredytów oraz wynajmu nieruchomości sprawiają, że wiele osób podejmuje decyzję o powrocie do domu rodzinnego kosztem najmu mieszkania lub szukają współlokatorów do obniżenia kwoty czynszu.
W Polsce od połowy lat 90. funkcjonuje budownictwo społeczne w formie TBS, czyli Towarzystw Budownictwa Społecznego. Jednak koszty wynajmu mieszkania wybudowanego w takiej formie nadal są stosunkowo wysokie. Dodatkowo wykup będzie możliwy dopiero po spłaceniu przez TBS kredytu na budowę nieruchomości.
Wsparcie sytuacji mieszkaniowej Polaków w latach poprzednich
Polityka mieszkaniowa zajmuje mniejsze lub większe miejsce w programie politycznym każdej partii. Najnowszym z nich jest „Mieszkanie Plus” ogłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość w 2018 roku. Wtedy premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w 2019 w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań. Na koniec 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wybudowano ok. 19 tysięcy lokali, a w trakcie budowy (czyli realnie do oddania w ciągu 2-3 lat) było 31,5 mieszkań.
Wcześniej, od drugiej połowy 2013 roku, obowiązywał program „Mieszkanie dla Młodych (MdM)”. Jego celem również była poprawa sytuacji mieszkaniowej, jednak poprzez dofinansowanie wkładu własnego. Trzeba jednak pamiętać, że na dzień 1 października 2013 roku wskaźnik WIBOR 3M wynosił 2,67%, a na 31 marca 2023 – 6,89%. Dziś problemem jest nie tylko wpłata kapitału początkowego, ale również uzyskanie zdolności kredytowej. Możliwy wpływ programu budowy 300 tysięcy nowoczesnych mieszkań na wynajem na sytuacje mieszkaniową w Polsce poznamy dopiero kilka lat po ewentualnym zwycięstwie Lewicy w wyborach.