Emerytura w Hiszpanii? Choć dla wielu ten scenariusz może brzmieć jak z filmu science-fiction, to bardzo możliwe, że tak właśnie będzie. Wprawdzie jako kraj nie rozwijamy się już tak dynamicznie, jak przed dziesięcioma laty, jednak wciąż należymy do rynków ze sportym potencjałem. Społeczeństwo, choć nierównomiernie to bogaci się. Mimo inflacji i rosnących cen bezrobocie jest dalej na niskim poziomie. Perspektywy najbliższych lat dla Polaków są zdecydowanie lepsze od tych, które czekają Hiszpanów, czy Włochów.
Emerytura w Hiszpanii?
Podczas swoich pierwszych wakacji w Hiszpanii, jakieś niecałe 20 lat temu dowiedziałem się, że to kraj, do którego na emeryturę zjeżdżają zamożni europejczycy z zachodniej Europy. Słońce, plaże, ciepła woda, owoce morza i wino. Brzmi to jak idealna wizja ostatnich lat życia. Szczególnie, że dla wielu z przyjeżdżających do Hiszpanii codzienne koszty życia były tam znacznie niższe. Zamożniejsi Wyspiarze czy Niemcy od lat udają się na ostatnie lata życia do Portugalii, Włoch czy Hiszpanii. Grają tam w słońcu w golfa, cieszą się słońcem oraz życiem. Czy jest szansa, że za 30/40 lat dla nas także będzie to możliwe?
Wiele na to wskazuje. Pod względem konsumpcji żyje nam się już lepiej niż w Hiszpanii czy Czechach. Obecnie bezrobocie wśród młodych w Hiszpanii jest wyjątkowo wysokie. Od 2008 r. Hiszpania znajduje się w kryzysie spowodowanym pęknięciem bańki na rynku nieruchomości mieszkalnych. Ten problem nie dotyczył wyłącznie Hiszpanów. Z różnymi skutkami radzili sobie z nim także Portugalczycy, Włosi oraz Grecy. Ci ostatni zmuszeni byli nawet do ogłoszenia bankructwa. Wielu młodych Hiszpanów utraciło wówczas prace. Skala była wyjątkowa, bezrobocie wśród młodych przekraczało nawet 50 proc.
Zdaniem ekspertów winnym obecnego stanu jest system edukacji. Młodzi Hiszpanie wyjątkowo często rezygnują ze szkoły. W rezultacie struktura wykształcenia społeczeństwa jest niedopasowana do zapotrzebowania krajowych pracodawców. Ponadto, bezrobotni mogą w Hiszpanii liczyć na stosunkowo wysokie zasiłki.
W Hiszpanii nie potrafią sobie poradzić z bezrobociem. Według danych udostępnionych przez Eurostat, które uwzględniają parytet siły nabywczej Polska jest już zamożniejsza od Portugalii czy Grecji. Choć do unijnej średniej ciągle nam brakuje, to perspektywy na najbliższe 20/30 lat wyglądają obiecująco. Możliwe, że pomysł na spędzenie emerytury na południu Europy będzie zupełnie racjonalnym rozwiązaniem. Wysokość średniego świadczenia emerytalnego w Hiszpanii jest wciąż wyższa od polskiej średniej. Co nie zmienia faktu, że za kilkadziesiąt lat koszty życia na Półwyspie Iberyjskim mogą być znacznie niższe od kosztów utrzymania w Polsce.