Sezon jesienno-zimowy to czas intensywnego kupowania węgla, który w dalszym ciągu jest jednym z ważniejszych surowców używanych do ogrzewania domów w Polsce. Niestety, ale musimy uważać nawet przy tak prozaicznej czynności, ponieważ oszuści nie śpią i wciąż zastanawiają się, w jaki sposób mogą wykorzystać nasz brak czujności. Podczas zakupu węgla, kilka rzeczy powinny zwrócić naszą uwagę, jeżeli nie chcemy paść ofiara oszustwa.
Oszuści węglowi działają według kilku utartych schematów
Oszustwa przy sprzedaży węgla mają miejsce regularnie. Nie inaczej było oczywiście w tym roku. Przykładem może być sprawa z Pleszewa w Wielkopolsce, gdzie kobieta otrzymała propozycję kupna węgla od przedstawicieli nieistniejącej firmy. Z doniesień TVP Poznań wynika, że po zapłacie ponad 4 tys. zł za trzy tony węgla, kobieta otrzymała jedynie tonę surowca na zimę. Jednak oszuści są dużo bardziej kreatywni – widzimy to na przykładzie sprawy z Zawiercia, gdzie klientka otrzymała zamiast węgla pomalowane na czarno kamienie. Nasze wątpliwości powinny budzić także zapewnienia łatwej i szybkiej dostawy surowca, a także nachalne żądanie wpłaty zaliczki lub całej kwoty.
Często oszuści mają także własne strony internetowe, które jednak dziwnym trafem znikają po nabraniu podejrzeń przez klientów. Wielu oszustów może także próbować wyłudzić nasze dane bankowe poprzez sfabrykowane strony, na których jest oferowany rzekomy opał na zimę.
Zasada ograniczonego zaufania powinna nam przyświecać także podczas szukania węgla na zimę
Aby ograniczyć praktycznie do zera ryzyko oszustwa „na węgiel”, warto zaopatrywać się w ten surowiec tylko u sprawdzonych dostawców i nie ulegać chwilowej chęci oszczędności, która może być dla nas niezwykle zgubna. Oszuści bowiem wykorzystują ludzką chęć wybierania jak najtańszych ofert i często kuszą atrakcyjną ceną węgla, którego możemy w ogóle nie zobaczyć. Sposobem na najbardziej bezczelne oszustwa, polegające na przywożeniu pomalowanych farbą kamieni, jest sprawdzenie ich przed wyładowaniem na naszej posesji. Oszuści często żerują nie tylko na naszej niewiedzy, ale także braku chęci weryfikowania otrzymanego towaru.
Jednym z rozwiązań, pozwalających zredukować ryzyko oszustw, jest także decydowanie się na płacenie za węgiel przy odbiorze. Nie od dzisiaj wiadomo, że złodzieje i oszuści często nakłaniają nas do szybkiej wpłaty pieniędzy, gdyż tylko w ten sposób mogą łatwo oszukać dużą część osób, które szukają węgla w okresie jesiennym.