Ostatnie tygodnie elektryzowały doniesienia dotyczące problemów Greków i czy Grecja sprzeda wyspy i zabytki, aby nie musieć występować z Unii Europejskiej.
Grecja ma spore kłopoty. Kilka lat temu, gdy się one rozpoczęły, Unia Europejska zaproponowała Helladzie pomoc finansową. Pomoc miała zostać udzielona, ale zabezpieczeniem miała być prywatyzacja mienia państwowego na sumę około 50 mld euro, ale nie udało się tego zrobić. Obecnie wszyscy zastanawiają się, czy sytuacja sprawi, że Grecja sprzeda wyspy i zabytki, by móc pozostać w Unii Europejskiej.
W ostatnim referendum Grecy odrzucili warunki, jakie stawiała UE przed władzami tego państwa, aby można było wesprzeć kraj finansowo. UE obawiała się reakcji rynków w krajach członkowskich, ale giełdy tylko lekko zareagowały na tę sytuację. Szybko też powrócono do negocjacji.
Co ciekawe, po naradach, premier Grecji zdecydował się na podobne propozycje dla UE, jakie mieszkańcy odrzucili w referendum. Podwyższone mają być podatki – VAT do 23 proc. Wyspy nie będą miały ulg na VAT, oprócz najmniejszych i najdalej leżących od lądu. CIT z 26 wzrośnie do 28 proc. Podatki objęłyby reklamy telewizyjne. Zlikwidowano by także ulgi podatkowe, w tym dotację do paliwa dla rolników. Kolejnym krokiem byłoby podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia, z wyjątkiem osób o długim stażu pracy (ponad 40 lat), pracujących w trudnych warunkach i kobiet zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi.
Obcięty ma być także budżet armii. Grecja ma także sprywatyzować wiele państwowych firm i obiektów, które są w jej posiadaniu. Chodzi między innymi o porty (Saloniki i Pireus), rezerwatów przyrody i zabytków, a także co najmniej kilka wysp, których w Helladzie nie brakuje. Już teraz można kilka z nich kupić lub wydzierżawić, a ceny kształtują się od kilkudziesięciu milionów euro w dół. Mamy nadzieję, że Grekom uda się wyjść z dołka, a żaden inny kraj nie podzieli ich losu.
Masz problemy związane z zadłużeniem, spłatami zobowiązań, bankructwem lub odzyskaniem mienia i środków pieniężnych i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com