Lotem błyskawicy rozeszła się wieść, że wielu internautów otrzymało fałszywe e-maile od Poczty Polskiej i lepiej nie otwierać załączników.
Dokładnie 25 lat temu do Polski wysłano pierwszą wiadomość e-mail i brzmiała ona „PANIE ANDRZEJU MIŁO MI POWITAĆ PANA Z KOPENHAGI POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH W CIUW”. Niestety od tego czasu w naszym kraju wysyłanych i odbieranych są miliony e-maili dziennie! W ostatnich dniach internauci otrzymują fałszywe e-maile od Poczty Polskiej.
Ktoś podszywa się pod Pocztę Polską i wysyła do wielu ludzi wiadomości, które zawierają informację o próbie dostarczenia przesyłki kurierskiej. W treści jest informacja dotycząca tego, żeby otworzyć załącznik, wydrukować go i udać się z nim do swojego urzędu pocztowego w celu odebrania paczki. Dodatkową „zachętą” ma być zapis, że za każdy dzień zwłoki przy odebraniu przesyłki naliczana jest opłata w wysokości 50 zł za każdy dzień magazynowania.
Niektórym podejrzane wydały się błędy w treści przekazu. Takie informacje zwykle wysyłane są automatycznie z systemu komputerowego i nie powinny zawierać błędów składniowych. Poczta Polska ostrzega przed ich zapisywaniem na dysku i otwieraniem, gdyż grozi to zainfekowaniem komputera trojanem lub innego rodzaju wirusami, które mogą narobić sporo szkód – od przechwytywania haseł i loginów do kont bankowych, po szyfrowanie danych na dysku i żądanie „okupu” za hasło pozwalające dostać się do swoich plików:
Do Klientów Poczty Polskiej i innych dużych firm, docierają fałszywe wiadomości mailowe, których nadawca podszywa się pod Pocztę Polską S.A. W tych wiadomościach znajdują się często linki do stron internetowych, czy fałszywe informacje o nieodebranej przesyłce.
Zalecamy nie otwierać podejrzanych wiadomości, a przede wszystkim prosimy ignorować załączniki i odnośniki, gdyż mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie. Przypominamy, że Poczta Polska nigdy nie przesyła dokumentów spakowanych w pliki ZIP.
Warto przekazać te informacje osobom, które z komputerami mają do czynienia okazjonalnie lub nie są biegłe w ich obsłudze, gdyż to one są najbardziej narażone na problemy wynikające z otwierania niebezpiecznych załączników do poczty e-mail. O problemie z wiadomościami od Poczty i firm kurierskich, które zawierały linki do niebezpiecznych stron pisał już też niedawno Michał.
Masz problemy związane z wyłudzaniem haseł, fałszywymi wiadomościami czy kradzieżą informacji z komputerów i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu TVN24.pl