To miało być wydarzenie porównywalne chyba tylko z fuzją Cristiano Ronaldo z Juventusem. Drugi największy polski bank miał połączyć się z nieco mniejszym, ale jednak bardzo dynamicznie rozwijanym Aliorem. Wszystko wskazuje na to, że ślubu jednak nie będzie.
To mogłaby być niezwykle interesująca inicjatywa z punktu widzenia użytkowników polskich banków, a w tym wypadku każda z instytucji miałaby swoje silne argumenty w ręku. Pekao po kilku latach wrócił tam, gdzie jego miejsce, czyli w ręce polskich właścicieli. Paskudne logo włoskiego Unicredit zastąpił ponownie nasz swojski żubr. I żyli by długo i szczęśliwie, gdyby nie świadomość, że pod względem technologicznym czy marketingowym żubrowi część konkurencji troszkę uciekła. To nie jest bank, w którym swoje konta zakładają nastolatkowie.
Na zupełnie drugim biegunie jest Alior. Gdybyście zostali poproszeni o wymienienie pięciu działających w Polsce banków, coś mi mówi, że najprawdopodobniej znalazłby się w tym rankingu bank powszechnie kojarzony z bordowym kolorem i eleganckim melonikiem. Tymczasem pod względem posiadanych aktywów, Alior w sąsiedztwie Raiffeisen, a za Getinem, Millenium czy BGŻ BNP Paribas zamyka pierwszą dziesiątkę.
Nie jest jednak tajemnicą, że Alior wie, gdzie ma uderzyć. Jest bankiem cool, który kusi klientów detalicznych oraz przedsiębiorców „fajnym” wizerunkiem. Nikt chyba inny, jak właśnie Alior, nie inwestuje w tak widoczny sposób w innowacje na rynku oraz szeroko pojętą branżę fintech. Bankowości z perspektywy fintech i legaltech będziemy się zresztą intensywniej przyglądać na Bezprawniku w nadchodzących miesiącach.
Fuzja Alior Bank i Pekao była więc szansą dla obu banków
Wiele wskazuje jednak na to, że do niej nie dojdzie, choć w ostatnim czasie mówiono o niej często i intensywnie. W stosownym komunikacie, Bank Pekao poinformował, że odstąpił od koncepcji połączenia z Aliorem.
W trakcie negocjacji Bank Pekao nie doszedł do porozumienia z Alior co do warunków połączenia obu banków. Bank Pekao wziął pod uwagę przede wszystkim warunki finansowe transakcji, jak również – w tym kontekście – obecny moment cyklu gospodarczego, zwiększoną zmienność rynków finansowych oraz model biznesowy Alior. Dlatego, w dniu 7 sierpnia 2018 r., Zarząd Banku odstąpił od dalszych negocjacji z Alior.
Ostatnie kwartały rekordowych wzrostów, silnej kondycji finansowej Banku Pekao oraz rozwoju biznesowego pokazują konsekwencje Banku Pekao w realizacji strategii „Siła Polskiego Żubra”, repozycjonując Bank Pekao jako lidera inteligentnego wzrostu.
W bankowości detalicznej Bank Pekao pokazał w tym roku znaczący wzrost sprzedaży ROR, prezentując tym samym nową jakość w akwizycji opartą o Konto Przekorzystne i aplikację PeoPay. Bank wprowadził z sukcesem nową ofertę dla klientów zamożnych oraz biznesowych. Efektywnie wykorzystując sieć oddziałów oraz stawiając na kanały zdalne i zaawansowaną analitykę, Bank osiąga bardzo dobre wzrosty sprzedaży kluczowych produktów – pożyczek gotówkowych, kredytów hipotecznych, ubezpieczeń oraz produktów inwestycyjnych.
Tworząc nowy, dynamicznie rosnący i rentowny pion MŚP, Bank Pekao postawił na rozwój całościowej relacji z klientem w tym segmencie, osiągając silny wzrost liczby nowych klientów w tym roku. W krótkim czasie Bank Pekao wypracował nową sieć sprzedaży, dedykowany model obsługi, a także rozbudowaną ofertę produktową.
Między wierszami wyczytaliśmy, że zdaniem „Żubra” fuzja byłaby nieopłacalna, natomiast Pekao jest zadowolony ze swoich ostatnich wyników i chce zmodernizować bank na własną rękę.