Można odmówić wypłacenia świadczeń socjalnych niepracującym uchodźcom

Gorące tematy Zagranica Dołącz do dyskusji (3)
Można odmówić wypłacenia świadczeń socjalnych niepracującym uchodźcom

Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej każdy kraj członkowski ma prawo odmówić wypłacenia świadczeń socjalnych niepracującym uchodźcom.

Od kilku tygodni Unia Europejska zmaga się z masowym napływem imigrantów i uchodźców. Niektórzy usiłują wmówić nam, że są to tylko i wyłącznie uchodźcy, którzy uciekają od wojennej zawieruchy w Syrii i krajach, gdzie trwa ofensywa ISIS. Wielu jest jednak przekonanych, że imigranci, którymi w większości są młodzi mężczyźni, to osoby chcące dostać się do krajów oferujących wysokie pakiety socjalne. Okazuje się, że każdy kraj członkowski ma prawo odmówić wypłacenia świadczeń socjalnych niepracującym uchodźcom.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma pomóc w opanowaniu exodusu tysięcy imigrantów, którzy liczą, że uzyskując status uchodźcy, dostaną wysokie świadczenia socjalne, które pozwolą im żyć na dość wysokim poziomie w kraju, gdzie panuje pokój i dostępne są niemal wszelkie wygody i towary. Orzeczenie to sprawia, że wielu obywateli, którzy do tej pory obawiali się, że fala imigrantów będzie jedynie tworzyć zamknięte społeczności, które jedynie będą żerować na systemie socjalnym kraju, może zmaleć.

Niestety takie działania mogą nie mieć dobrego skutku w dłuższym czasie. Cofnięcie wypłaty świadczeń sporej grupie ludzi może doprowadzić do burd, które grupy te mogą wywoływać, podobnie jak miało to już miejsce w kilku krajach, w których drobne incydenty doprowadzały do wyjścia na ulicę „pokrzywdzonych” lub obrażonych ludzi i do dewastacji budynków, witryn sklepowych, rozkradania sklepów i firm, palenia i demolowania samochodów, nie licząc ofiar w ludziach.

Wspomniane orzeczenie zostało wydane w związku ze sprawą, którą był spór pomiędzy niemieckim urzędem pracy a pewną rodziną uchodźców z Bośni, którzy w Niemczech zjawili się w 2010 roku, ale pracę podejmowali tylko do połowy 2011 roku. Potem korzystali tylko i wyłącznie ze świadczeń socjalnych, które zostały im cofnięte właśnie ze względu na niepodejmowanie pracy.
Kobiety (matka i trzy córki) złożyły skargę na takie działanie urzędu pracy, a ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE, by wydał on osąd co do takich działań. Okazało się, że podtrzymał on decyzję urzędu pracy, ale też konsekwencja tego działania jest orzeczenie, z którym można się zapoznać w komunikacie prasowym.

Masz problemy lub wątpliwości związane z działaniami i orzeczeniami urzędu pracy i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com