Prawne zakazy dla wypoczywających nad wodą

Codzienne Państwo dołącz do dyskusji 07.08.2015
Prawne zakazy dla wypoczywających nad wodą

Michał Grązka

Urlop chętnie spędzamy nad wodą, lecz często nie znając przepisów. Co możemy, a czego nam nie wolno nad morzem czy jeziorem?

Gdy w środku wakacji nadciąga kolejna fala upałów, wielu urlopowiczów decyduje się na wyjazd nad wodę. Często jednak nie są świadomi wielu praw związanych z wypoczynkiem w okolicach morza czy jezior. O czym powinni pamiętać i jakich zasad przestrzegać?

Przede wszystkim, pamiętajmy o ograniczeniu w piciu alkoholu. Choć spożywanie go na plażach musi być uregulowane wewnętrznymi przepisami każdej z nich, to od tego roku zmiany dotknęły wszystkich poruszających się po wodzie.

Jeżeli prowadzisz pojazd, zarówno kajak czy rower wodny, jak i łódź motorową, musisz przestrzegać limitu 0,2 promila alkoholu we krwi. Wszyscy, którzy złamią ten nowo obowiązujący przepis, będą narażeni na mandat lub nawet utratę prawa jazdy. Pływający pod wpływem zapłacą także za odholowanie pojazdu, który prowadzili.

Pamiętaj, że aby kierować łodzią motorową o mocy silnika powyżej 10 kW nie wystarczy jedynie potrafić to robić i nie spożywać wcześniej alkoholu. Przede wszystkim należy bowiem mieć patent sternika motorowodnego. Można go uzyskać już od 14-go roku życia, a jego brak wiąże się z mandatem od 20 do 500 zł. Pamiętajmy też, że gdy jacht ma długość powyżej 7,5 metrów, niezbędne będzie wyrobienie patentu żeglarza jachtowego.

Co istotne, statek którym poruszamy się po wodzie musi być wyposażony w odpowiednie środki bezpieczeństwa. Powinny być one wyszczególnione w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Gdy takiej informacji brakuje, przyjmuje się za konieczną obecność środków bezpieczeństwa (np. kapoków) w liczbie równej liczbie osób przebywających na pokładzie.

Policja zwraca uwagę także na przebywające nad wodą dzieci, pozostające pod opieką rodziców. Za nie zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym lub pozostawienie ich przy brzegu bez odpowiedniego nadzoru, również można otrzymać mandat. Wynika to z art. 106 kodeksu wykroczeń:

Art. 106. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka,
podlega karze grzywny albo karze nagany.

Pamiętajmy więc, że choć wypoczynek nad wodą jest dobrym pomysłem zwłaszcza w gorące, letnie dni, to należy dostosować się do kilku podstawowych reguł. Pomogą one w zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i innym, a świadomość ich istnienia może także uchronić nas od ewentualnego mandatu.

Problemy z prawem na wakacjach, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.