O 2 lata zostało przesunięte zniesienie obowiązku meldunkowego. Co niosą ze sobą nowe przepisy?
Póki co, ustalenie adresu zameldowania zarówno na pobyt stały, jak i tymczasowy powyżej 3 miesięcy, jest obowiązkowe. Zmiany w tym kierunku widać już jednak chociażby w fakcie, że od 1 marca 2015 wydawane są nowe dowody osobiste, na których nie widnieje właśnie adres posiadacza. Już wkrótce konieczność ustalenia stałego zameldowania zniknie całkowicie.
Jak początkowo zapowiadano, zniesienie tego obowiązku miało nastąpić z dniem 1 stycznia 2016 roku. Tak duża operacja nie może być jednak prosto i szybko wprowadzona, przez wzgląd na liczne zmiany które się z nią wiążą. Do tej pory adres obywatela był wykorzystywany m.in. przy organizacji wyborów, planowaniu obwodów szkół i kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Aby wprowadzić wszystkie modyfikacje prawne, potrzeba więcej czasu. Podpisano więc nowelizację, w myśl której obowiązkowy meldunek zniknie dopiero 1 stycznia 2018 roku.
Od tego momentu, to obywatel Polski lub Unii Europejskiej przebywający na terenie naszego kraju dłużej niż trzy miesiące będzie mógł zadecydować o tym, czy chce podać swój adres do informacji urzędów. Będzie to mógł zrobić osobiście, w urzędzie gminy, lub elektronicznie za pomocą systemu ePUAP. Podany dobrowolnie adres zostanie zarejestrowany w bazie PESEL.
Obowiązek meldunku wciąż będą mieli narzucony obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski spoza krajów UE. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy na terenie naszego państwa będą przebywali mniej niż 14 dni.
Regulacje dotyczące podawania adresu ulegają zmianie od kilku lat. W roku 2013 umożliwiono m.in. równoczesne wymeldowanie i zameldowanie w jednym czasie, w tym samym urzędzie. Zlikwidowano też konieczność zgłaszania swojego wykształcenia oraz statusu obowiązku wojskowego. Co więcej, od paru lat meldowanie się jest konieczne dla Polaków i obywateli UE tylko przy co najmniej 3-miesięcznym pobycie na terenie RP.
Masz problemy z urzędowymi formalnościami, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.