Na stronie Światowej Organizacji Zdrowia ukazała się lista dziesięciu zagrożeń, które będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia na świecie w 2019 roku. W jednym z punktów WHO wskazuje, że ruchy antyszczepionkowe mogą stanowić dużo większe zagrożenie, niż nam się to obecnie wydaje. Lista jest jednak długa i jej treść w zasadzie może zaskakiwać. Zagrożenia dla zdrowia 2019.
Zagrożenia dla zdrowia 2019 roku wg WHO – 10 najgroźniejszych
1. Zanieczyszczenie powietrza i zmieniający się klimat
Dane WHO wskazują, że 9/10 osób codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. W 2019 roku to właśnie zanieczyszczenie powietrza jest największym zagrożeniem dla zdrowia. Zwiększona zachorowalność na raka lub choroby dróg oddechowych mówią same za siebie. Jakość powietrza, tym bardziej w miastach, może okazać się w perspektywie lat zabójcza.
Światowa Organizacja Zdrowia również podkreśla związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a zmianą klimatu. Konsekwencją tego drugiego może być zwiększona liczba zachorowań na wiele chorób.
2. Choroby cywilizacyjne
Choroby niezakaźne, takie jak cukrzyca, rak i choroby serca, odpowiadają za ponad 70% wszystkich zgonów na świecie. Bardzo duża liczba ludzi umiera przedwcześnie, w wieku od 30 do 69 lat. Wzrost zachorowalności na choroby niezakaźne, zwane także cywilizacyjnymi, spowodowany jest pięcioma głównymi czynnikami ryzyka: używaniem tytoniu, brakiem aktywności fizycznej, spożywaniem alkoholu, niezdrową dietą i zanieczyszczeniem powietrza.
Powyższe czynniki nierzadko wpływają również na zdrowie psychiczne. Szokujący jest fakt, że samobójstwa są drugą główną przyczyną śmierci wśród nastolatków.
3. Pandemia grypy
Niestety, jak co roku, świat obawia się pandemii grypy. WHO stale monitoruje cyrkulację wirusów grypy w celu wykrycia potencjalnych szczepów pandemicznych: 153 instytucje w 114 krajach biorą udział w globalnym monitorowaniu i reagowaniu. Przeciwko tym szczepom grypy, które mogą spowodować pandemię, tworzy się szczepionki, aby zapobiec katastrofie.
4. Skuteczność działania służb ratunkowych
WHO wskazuje, że aż 22% globalnej populacji żyje w miejscach, w których z powodu kryzysów i innych dramatycznych wydarzeń, dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej jest ograniczony. Przekłada się to również na stan i skuteczność służb ratunkowych. Powoduje to sytuację, w której z pozoru niegroźne zdarzenia mogą powodować tragiczne skutki dla zdrowia i życia.
5. Odporność na lekarstwa
Światowa Organizacja Zdrowia szczególnie zwraca uwagę na pewien problem. Mimo że rozwój antybiotyków, leków przeciwwirusowych i leków przeciwmalarycznych to jedne z największych sukcesów współczesnej medycyny, to nie oznacza to, bynajmniej, że problem chorób staje się coraz mniejszy. Wirusy, bakterie, pasożyty, drobnoustroje i grzyby sukcesywnie wytwarzają mechanizmy, dzięki którym w niedługim czasie dojść może do sytuacji, w której dostępne obecnie leki mogą okazać się nieskuteczne. Wymusza to potrzebę ciągłych prac badawczych i zwalczania zagrożeń.
6. Ebola i inne patogeny
Każdy z nas pamięta, jakie poruszenie na świecie spowodowała epidemia wirusa Ebola. Miejscami szczególnie zagrożonymi są tereny wiejskie państw małorozwiniętych bądź rozwijających się, które cechują się dużym zaludnieniem i prymitywną służbą zdrowia.
7. Bardzo słaby poziom podstawowej opieki zdrowotnej
Podobnie jak w punkcie 4., podstawowa opieka zdrowotna jest kluczowym i pierwszym punktem, w którym zaczyna się cały system opieki zdrowotnej. Niestety ze względu na różnice w rozwoju państw, a także regionów świata, poziom podstawowej opieki zdrowotnej nie jest wyrównany. Ma to negatywny wpływ na edukację zdrowotną, przeciwdziałanie chorobom, a także długość życia.
8. Ruchy antyszczepionkowe
Ostatnie 2 lata to istny boom na płaszczyźnie powszechnego kwestionowania zasadności szczepień. Gwałtowne i liczne odejście od szczepień w wieku dziecięcym (ale nie tylko) może spowodować odwrócenie postępów w zwalczaniu wielu chorób. Szczepienie jest przecież najtańszym sposobem na unikanie chorób, a jednocześnie bardzo prostym do wprowadzenia.
Ruchy antyszczepionkowe, bardzo często na podstawie niepotwierdzonych naukowo teorii, forsują zniesienie obowiązku szczepień. Nie wiedzą oni jednak, że zmniejszenie liczby ludzi zaszczepionych może negatywnie uderzyć nawet w tych zaszczepionych.
Ciekawe jest to, że niektórzy wyrobili w sobie taką niechęć przed szczepieniami, że… nie szczepią nawet własnych zwierząt. W obawie przed autyzmem rzecz jasna.
9. Denga
Zagrożeniem dla zdrowia jest także denga, czyli choroba wywoływana przez komary. Powoduje ona objawy grypopodobne i zbiera śmiertelne żniwo, szczególnie wśród najmłodszych. Największa liczba przypadków występuje w deszczowych porach roku m.in. w Bangladeszu i Indiach.
Choroba się rozprzestrzenia i przypadki zachorowań odnotowywane są w krajach, w których nigdy wcześniej tej choroby nie było.
10. HIV
Postępy w walce z HIV są ogromne, ale w dalszym ciągu problemem jest brak danych o faktycznie zarażonych. Profilaktyka, nawet w państwach mało rozwiniętych, na szczęście postępuje. W celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa HIV Światowa Organizacja Zdrowia będzie w dalszym ciągu ściśle współpracować z rządami wszystkich państw.