Polacy przestają szczepić psy w obawie przed… autyzmem. Do czego mogą posunąć się antyszczepionkowcy?

Gorące tematy Na wesoło Zdrowie dołącz do dyskusji (1555) 11.10.2018
Polacy przestają szczepić psy w obawie przed… autyzmem. Do czego mogą posunąć się antyszczepionkowcy?

Paweł Mering

Temat antyszczepionkowców był przedmiotem niejednego wpisu. Jakiś czas temu opisywaliśmy fakt, że ustawa antyszczepionkowa trafiła do sejmu. Do czego jeszcze mogą posunąć się antyszczepionkowcy? Część osób przestaje szczepić psy. Szczepienie psów a autyzm.

Szczepienie psów a autyzm

Szczepienia stają się – powoli, ale sukcesywnie – synonimem czegoś złego, wręcz szkodliwego dla zdrowia. O ile zdecydowana większość Polaków rozumie potrzebę i zasadność stosowania szczepień, to grupa osób, które zaczynają wierzyć w teorie spiskowe – również się zwiększa.

Przeciwnicy szczepień wskazują, że takie zabiegi mogą wywoływać autyzm i wiele innych chorób. Oczywiście, tak jak z nienawiścią do oleju palmowego, GMO i sztucznych nawozów, znaczna część przeciwników nie ma absolutnie żadnej wiedzy naukowej, a źródłem ich przekonań są powtarzane frazesy. Wśród wyznawców teorii spiskowych można zauważyć nad wyraz częste stosowanie wykładni rozszerzającej (lub analogii), pozwalającej „racjonalnie” tłumaczyć wszystkie możliwe zależności i procesy, które zachodzą w świecie. Tak też część osób wydedukowała, że skoro szczepionki szkodzą ludziom, to na pewno również zwierzętom.

Taka dedukcja została również dostrzeżona i została obiektem mema, który – niestety – stał się faktem.

Warto tutaj nadmienić, że zespół NOP faktycznie może istnieć, ale są to przypadki wybitnie znikome. Sam związek szczepień z autyzmem jest również – z reguły – kwestionowany. Osoby, które twierdzą, że szczepionki są najgorszym złem, w które wpisane są zatrważające w skutkach działania uboczne – w mojej opinii dają się ponieść fantazji.

Nie zaszczepię psa, bo zachoruje na autyzm!

Jak donosi wp.pl, na Facebookowej grupie chołubiącej metody Jerzego Zięby, zaczęły pojawiać się różne posty. Dotyczą one szczepień zwierząt.

Jak to jest ze szczepieniami waszych zwierząt domowych? Szczepicie? Mam kota (niewychodzącego), który był szczepiony w hodowli. Obecnie ma 3 lata i nie za bardzo chcę go szczepić. Weterynarz oburzony, krzyczy i twierdzi że jestem nieodpowiedzialna. Może robię błąd i powinnam go zaszczepić?

Nie ufam szczepionkom ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Mój młody owczarek o mało nie przepłacił życiem szczepienia na wiosnę, też szczepienie na wściekliznę – sam weterynarz orzekł że to NOP po szczepionce

Gdy Jerzy Zięba mówił o szczepionkach i neurotoksynach w nich, które naruszają mikroglej w mózgu, to właśnie takie zaburzenia neurologiczne stwierdziłam po szczepieniu i kastracji, podczas której też dostawała przecież zastrzyki. Jeśli występuje autyzm u psów, to moja sunia była tego przykładem

Takich postów jest więcej. Weterynarze natomiast wskazują, że faktycznie coraz mniej właścicieli zwierząt udaje się z nimi na szczepienia. Jest to działanie skrajnie nieodpowiedzialne, a każdy, kto kwestionuje szczepienia, ich skuteczność oraz zasadność, sam się prosi o kłopoty.

Nie ma dokładnych danych odnoszących się do Polski, ale – według „The Telegraph” – w Wielkiej Brytanii liczba zwierząt otrzymujących szczepionki sukcesywnie spada. W 2017 roku 25% psów, 35% kotów i 50% królików nie zostało zaszczepionych. Czy można już mówić o powstającym, poważnym problemie?

1 555 odpowiedzi na “Polacy przestają szczepić psy w obawie przed… autyzmem. Do czego mogą posunąć się antyszczepionkowcy?”

  • Mój pies po szczepieniu nie nauczył się mówić, czy korzystać z toalety. Nie umie też sam sobie wziąć jedzenia, nie mówiąc już o tym, żeby sobie sam coś przygotował, czy chociażby uśmiechnął się do m ie kiedy mu daję jeść. Niestety też weterynarz przyznał, że dożyje maksymalnie 20ki. Totalna tragedia, nigdy więcej nie zaszczepię psa.

   sarkazm, jakby co.

   • Moje się uśmiechają. Oba – i to nie tylko gdy micha pełna. Ale może to tylko wynik znanych opinii, że to uśmiechnięta rasa?… Kochane mordy :)

 1. Nieszczepienie psa to ryzyko mandatu do 500 zł gdy kogoś pogryzie. Więc niech nie szczepią, będzie więcej kasy na potrzeby publiczne.

 2. Niestety niewielu prócz ś.p. Lema przewidziało do czego doprowadzi powszechność internetu.
  Debilizm, którego pierwszą tamą była ciężkość publikacji, przełamał tą barierę.
  20/30 lat temu jak byłeś nieukiem to kupowałeś „rewolwer zeitung” czyli jakiś Fakt albo inny SE , gdzie czytałeś bzdury, ale pisane przez dziennikarzy i przepuszczone przez naczelnego.
  Teraz gdy jesteś nieukiem – masz swoje grupy na FB i nie potrzebujesz już nawet poziomu Faktu.
  Piszą do Ciebie tacy sami jak Ty, albo tacy którzy wykorzystują debilizm (vide zwycięstwo Trumpa czy Dudy/PiSu).

 3. Najlepszym dowodem na powikłania poszczepienne są antyszczepionkowcy – wszyscy są szczepieni i widzimy skutki w statystykach i na grupach wzajemnej adoracji w internecie.

  Ale ogólnie to jest typowe dla krajów rozwiniętych – ludziom żyje się dobrze, nie mają prawdziwych problemów, to zaczynają sobie wymyślać – chemtrailsy, płaską ziemię, szczepionki, GMO…

 4. Ciekawe co by na to powiedział Rudolf Weigl, twórca szczepionki na tyfus, którego przez obszerną wiedzę nie ruszyła ani III Rzesza, ani komuniści.

 5. „Oczywiście, tak jak z nienawiścią do oleju palmowego”
  Ojj, strzeliliście sobie w tym momencie w kolano :)
  Masowa produkcja oleju palmowego jest obecnie GŁÓWNĄ przyczyną wypalania lasów deszczowych w Indonezji i w wielu innych krajach równikowych, oraz de facto wrogiem nr 1 dzikich orangutanów na Borneo… Dżungla vs. plantacja. Niestety ta druga wygrywa :/
  Serio. Olej palmowy ssie.

  • Tylko, że argumentem przeciwko olejowi wg szurów jest jego szkodliwość, a nie wpływ na środowisko naturalne. Ludzkość w krajach rozwiniętych powinna mniej jeść i uważać na to, co je. Można żyć nie jedząc produktów z olejem i innymi zapychaczami w postaci np. syropu glukozowo-fruktozowego z byle czego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *