O ile niemal każdy przyzwyczaił się, że funkcjonariusze policji, straży granicznej czy wojska są objęci opieką duszpasterską, o tyle pewnym zaskoczeniem może być fakt, że w tym gronie są również… urzędnicy skarbówki.
Księża w mundurówce nie dziwią, w skarbówce – już mogą
Kapelani, którzy prowadzą działalność duchową w jednostkach mundurowych opiekują się – w aspekcie duchowym – funkcjonariuszami oraz ich rodzinami. W praktyce prowadza się to do tego, że kapelani współorganizują różne uroczystości (w tym takie o charakterze patriotycznym), ale i prowadzą działalność oświatowo-wychowawczą, prowadząc m.in. wykłady z etyki. Kapelani katoliccy angażują się także często w działalność lokalnych organizacji czy stowarzyszeń. Najczęściej wtedy, gdy ich działalność dotyczy wspierania weteranów i kombatantów. Co jednak księża mieliby robić w Krajowej Administracji Skarbowej? Czy urzędnicy skarbówki korzystają z podobnej opieki?
Urzędnicy skarbówki uczą jak utrzymać właściwą postawę moralną
Działalność duchowa księży w skarbówce jest prowadzona na podstawie art. 10 Ustawy o Krajowej Administracji Sądowej:
Działalność duszpasterska w KAS jest prowadzona na podstawie porozumienia Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z przedstawicielami kościoła lub związku wyznaniowego.
Przepis jest podobny do tego, który znajduje się w Ustawie o Straży Granicznej. Czy jednak w skarbówce działa to tak samo? Księża w KAS prowadzą msze, udzielają ślubów i chrztów. To jednak nie wszystko. Posłanka Mirosława Nykiel zainteresowała się kwestią zatrudniania księży w KAS i zadała pytanie o zakres ich działalności. Z odpowiedzi udzielonej posłance wynika, że pod wpływem działań księży urzędnicy skarbówki mają nauczyć się szacunku do… prawa i wykonywanego zawodu. Ponadto opieka duszpasterska ma kształtować pozytywne społeczne podstawy urzędników oraz pomóc w utrzymaniu właściwej postawy moralnej funkcjonariuszy. No cóż – obserwując niektóre poczynania skarbówki (przykładem niech będą prowokacje skarbówki z Bartoszyc) można jednak zwątpić w skuteczność działań duchownych.
Jak podaje jednak Gazeta Wyborcza, kapelani (a w KAS jest ich podobno dziewięciu – ośmiu katolickich i jeden prawosławny) zwyczajnie nie pojawiają się zbyt często w urzędzie. A na zarobki nie mogą narzekać – księża w skarbówce mają zarabiać nawet 5783 zł brutto, czyli tyle co… ekspert służby celno-skarbowej.