Prawnik powiedział, że wolno? Nawet jeśli nie miał racji, jest szansa by uniknąć kary

Gorące tematy Prawo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (280)
Prawnik powiedział, że wolno? Nawet jeśli nie miał racji, jest szansa by uniknąć kary

W przypadku popełnienia przestępstwa ponosimy odpowiedzialność karną, zazwyczaj zapada w stosunku do nas wyrok skazujący, co rzutuje następnie na całokształt naszej sytuacji rodzinnej i zawodowej. A co jeśli prawnik się pomylił?

Jak wygląda sytuacja, gdy nie wiemy czy w danych okolicznościach popełniamy/możemy popełnić przestępstwo, a uzyskamy poradę prawną od profesjonalisty, że nasze działanie jest dozwolone?

Prawnik się pomylił?

Jedną z przesłanek wyłączających odpowiedzialność karną za przestępstwo jest to, że pozostajemy w usprawiedliwionym błędzie co do bezprawności naszego działania.

W niektórych przypadkach mogą powstać wątpliwości czy dane zachowanie jest czy też nie jest przestępstwem. W takim przypadku osoby, które chcą zabezpieczyć swój interes zasięgają porady prawnej.

W przypadku, gdy prawnik udzielający porady prawnej wskaże, że dane zachowanie nie jest przestępstwem to możemy nie ponosić odpowiedzialności karnej nawet, gdy Sąd uzna, że stan faktyczny wyczerpuje znamiona przestępstwa, gdyż działaliśmy w usprawiedliwionym błędzie co do bezprawności naszego działania.

Ale oczywiście jest kilka „ale”.

Przede wszystkim należy rozważyć czy porady prawnej udzielił podmiot będący profesjonalnym prawnikiem, gdyż w takim przypadku osoba zasięgająca porady może pozostawać w uzasadnionym przeświadczeniu, że może zaufać takiej poradzie. Innymi słowy porada prawna od szwagra nie uchroni nas od odpowiedzialności, za profesjonalnego prawnika na pewno można uznać osobę wykonującą zawód zaufania publicznego jakim jest zawód radcy prawnego lub adwokata.

Po drugie, jeśli oczywistym jest, że dane działanie jest przestępstwem porada prawna na nic się zda – jeżeli bowiem adwokat poradzi nam, że zabójstwo nie jest przestępstwem to jednoznacznym jest, że nie jest to prawda. Porada prawna musi dotyczyć bowiem co do zasady przepisów, które powodują powstanie określonych wątpliwości interpretacyjnych, tak często przy niektórych przestępstwach gospodarczych.

Po trzecie, jeśli zajmujemy się daną dziedziną to rozsądnie oceniając sprawę przepisy dotyczące naszej sfery działalności (choćby ich literalną treść) powinniśmy znać.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.