Zakwaterowanie za opinię. W niemieckim Görlitz możesz zamieszkać w zasadzie za darmo

Zagranica Dołącz do dyskusji (30)
Zakwaterowanie za opinię. W niemieckim Görlitz możesz zamieszkać w zasadzie za darmo

Niemieckie miasteczko Görlitz, położone przy granicy polsko-niemieckiej, od dłuższego czasu przechodzi swoisty kryzys. Tamtejsze władze dwoją się i troją, żeby ściągnąć do miasta mieszkańców i pracowników. Jednym z proponowanych rozwiązań jest… zakwaterowanie za opinię.

Zakwaterowanie za opinię

Görlitz to niemieckie miasto, istniejące obecnie w wyniku podziału, który to miał miejsce wskutek porozumień po drugiej wojnie światowej. Dzisiejszy Görlitz od polskiego Zgorzelca, będącego jego — po prostu — połową, oddziela rzeka, Nysa Łużycka. Niemieckie miasto od lat zmaga się z problemami — nie dość, że od lat sukcesywnie się wyludnia, to jednocześnie na miejscowym rynku pracy po prostu brakuje pracowników.

Jakiś czas temu zaczęto nawet zapraszać Polaków do osiedlania się i pracowania po „niemieckiej stronie Zgorzelca”.

Przypomnijmy, że wprowadzona jakiś czas temu „Karta Nowego Mieszkańca” zakładała wiele udogodnień. W ich skład wchodziły m.in. wyremontowane mieszkania komunalne, a także zwolnienie z opłat czynszowych, czy bezpłatną komunikację miejską.

Okazuje się, że taka zachęta nie wystarczyła, bo pojawił się inny pomysł — zakwaterowanie za opinię. Jak to działa?

Darmowe mieszkanie w Görlitz

Jak opisuje Radio ZET, według pomysłu, urzędnicy zaoferują darmowe miesięczne zakwaterowanie w Görlitz. Do programu wpłynęło już ponad 150 wniosków, a ponad połowa z nich pochodzi od osób, które aktualnie mieszkają w dużych miastach. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej projektu.

Co ciekawe, programem zainteresowane są także osoby spoza niemiec. W Görlitz chcą pomieszkać również Węgrzy, Czesi, Brytyjczycy, czy obywatele USA. Miasto obecnie posiada aż 7000 wolnych mieszkań, a bezrobocie wynosi trzykrotnie więcej, niż w całych Niemczech.

Władze Görlitz optymistycznie zakładają, że niektórzy zostaną dłużej, niż przez przewidywany 30-dniowy „free trial„. Nie ukrywają jednak, że celem programu jest przede wszystkim uzyskanie opinii uczestników programu. Chodzi o poprawę warunków życia w mieście tak, aby wyeliminować możliwie wszystkie niedogodności, mogące mieć wpływ na proces wyludniania. Z podobnym problemem boryka się nie tylko Görlitz. Mimo że Niemcy połączyły się wyjątkowo sprawnie, to w dalszym ciągu widać różnice pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią kraju, co szczególnie widać we wschodnich regionach przygranicznych.