Ustawa antylichwiarska załatwi lombardy?

Gorące tematy Finanse Zakupy Dołącz do dyskusji (27)
Ustawa antylichwiarska załatwi lombardy?

Ustawa antylichwiarska załatwi lombardy – dopasują się do niej czy zostaną zamknięte?

Ustawa antylichwiarska weszła w życie już 3 miesiące temu i jest skuteczna. Miała ona za zadanie ukrócić samowolę firm pożyczkowych, które naliczały ludziom lichwiarskie procenty, doprowadzając wielu z nich do ruiny. Zamknięto 21 z nich, a teraz okazuje się, że najprawdopodobniej rykoszetem dostaną także lombardy.

Ustawa antylichwiarska idzie po lombardy

O sprawie poinformowała Dziennik Gazeta Prawna. Patryk Słowik pisze, że 21 firm pożyczkowych zakończyło swoją działalność, a informacje te pozyskał ze statystyk udostępnionych przez Związek Firm Pożyczkowych. Jak się okazuje, ustawa antylichwiarska uderzyła rykoszetem także w lombardy.

Lombardy nie tylko odkupują od ludzi ich ruchomości i wystawiają na sprzedaż, ale też udzielają pożyczek pod zastaw. Niestety zgodnie z ustawą, podmioty gospodarcze udzielające pożyczek muszą mieć kapitał zakładowy ustalony na co najmniej 200 000 zł, a większość lombardów nie może się nim pochwalić.

Czy lombardy działają? Tak, na ulicach wielu miast widać szyldy działających punktów. Czy udzielają pożyczek pod zastaw? Zapewne tak, ale działają w szarej strefie, narażając się na konsekwencje prawne. Jeśli nic się nie zmieni, to lombardy, które często udzielają ludziom pożyczek „do pierwszego”, zostaną zamknięte.

Jeśli masz problemy związane z nieuczciwym zawieraniem umów pożyczkowych, lichwą, windykatorami, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.