Koronawirus w Polsce to na chwilę obecną fake news (i oby jak najdłużej tak zostało). Okazuje się jednak, że rozsiewanie takich budzących panikę i grozę nieprawdziwych informacji może stanowić… przestępstwo. I to karane dosyć surowo.
Koronawirus w Polsce to fake news!
Jak donosi Onet.pl, jeden z lokalnych serwisów informacyjnych miasta Gołańcz zaserwował internautom szokującą informację.
Władze szpitala w Wągrowcu potwierdziły doniesienia o pierwszym w Polsce przypadku zarażenia chińskim koronawirusem
W dalszej części artykułu podano, że według
informacji ze szpitala, ofiara koronawirusa w Wągrowcu jest w stabilnym stanie. Pacjent został odizolowany od reszty chorych a jego stan jest na bieżąco monitorowany.
Dosyć szybko się jednak okazało, że jest to fake news. Informację zdementowali pracownicy szpitala, a starosta powiatu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, najprawdopodobniej z art. 224a Kodeksu karnego.
Fałszywy alarm?
Jako że fake newsy nie są (przynajmniej na razie) przestępstwem, to zawiadomienie o przestępstwie musi dotyczyć nie samego faktu podania informacji nieprawdziwej, a jej treści i oddziaływania na społeczeństwo. Wydaje się, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa z art. 224a k.k., który stanowi:
Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Stwierdzenie obecności zarażonego koronawirusem w Polsce, w połączeniu z wysokim zagrożeniem pandemicznym, można przecież uznać za zagrożenie, a samo poruszenie społeczne wywołane otrzymaniem informacji mogło skłonić (i zapewne skłoniło) odpowiednie organy do jakiegoś działania.
Powyższe przestępstwo pojawia się niemalże zawsze w wypadku fałszywych alarmów bombowych (i w sumie po to je „wprowadzono”), ale z uwagi na charakter rzeczonego fake newsa, również mogło mieć miejsce
Zaskakujący obrót spraw
Na stronie internetowej, na której poinformowano (fałszywie) o wykryciu zarażonego koronawirusem, pojawiło się oświadczenie o dosyć zaskakującej treści:
W związku z negatywną weryfikacją prawdziwości przekazanych nam informacji musimy z przykrością przeprosić mieszkańców Wągrowca oraz innych czytelników za przekazanie nieprawdziwej wiadomości. Koronawirusa nie ma w Wągrowieckim szpitalu, władze jasno zadeklarowały, że nikt zarażony 2019-nCoV nie przebywał ani nie przebywa w szpitalu miejskim a my padliśmy ofiarą dezinformacji. Prawdopodobnie jest ona spowodowana przez byłego pracownika konkurencyjnego portalu golancz.com.pl i zostaną wobec niego wyciągnięte konsekwencje. Równocześnie apelujemy o weryfikację informacji, na które natrafiają Państwo w internecie – nie wszystko co przeczytacie, nawet na tym portalu, musi być prawdą. Warto zachować ostrożność. […]
Nie wiem jakim cudem konkurencyjnym portalem dla „golancz.com.pl” (który udostępnił fake newsa) jest „golancz.com.pl”, a podkreślenie, że nie wszystko, co na łamach serwisu się znajduje, musi być prawdą, powoduje – delikatnie mówiąc – mieszane uczucia.
No i – co oczywiste – jeżeli działanie publikującego fake newsa było, zgodnie z oświadczeniem, nieumyślne, to nie może być mowy o przestępstwie z art. 224a – może być ono popełnione jedynie umyślnie.