Sądy w całym kraju odwołują większość rozpraw. Krok słuszny, szkoda tylko, że informacja prawdopodobnie nie dotrze do interesantów. Skutek? Ci, którzy przyjść powinni, nie przyjdą. Ci, którzy nie powinni, przyjdą.
Enigmatyczne sprawy pilne w sądach
Na bardzo istotną kwestię w sposobie informowania o ograniczeniu pracy sądów zwrócił uwagę na Twiterze krakowski adwokat Maciej Sawiński. Wykaz spraw pilnych umieszczony w pdf, do którego link znajduje się na stronach sądu, jest bardzo kiepskim sposobem informowania o rozprawach. Jest wśród stron wiele osób starszych, które nie korzystają z internetu. Jest wiele osób, które nie działają przez pełnomocnika, więc o zawieszeniu pracy sądów i odwołaniu rozpraw dowiedzą się z telewizji. Tam przekaz jest dość ogólny — rozprawy zostają odwołane. Dodatkowo jest dość dużo osób, które miały stawić się w sądzie w charakterze świadka i mogą nie zostać poinformowane o konieczności stawienia się z powodu faktu, że ich sprawa została wymieniona w katalogu.
Fajnie, że sądy odwołały rozprawy, ale szkoda, że informują o tym w kiepski sposób. Wiele stron działa bez pełnomocnika, nie mówiąc już o świadkach. Ci ludzie nie znają definicji "spraw pilnych". Wielu nie otworzy nawet PDFa. Poniżej wklejam katalog spraw pilnych. pic.twitter.com/fLBN1F0ylO
— Maciej Sawiński (@M_Sawinski) March 12, 2020
Enigmatyczne pojęcie „spraw pilnych”, które jest umieszczane w ogłoszeniach na stronach sądów, jest na tyle ogólnym określeniem, że trudno spodziewać się, żeby przeciętna osoba mogła je przyporządkować do swojej sprawy. Ponadto nie jest oczywiste, że wykaz tych spraw został umieszczony pod linkiem dodanym do ogłoszenia. Warto byłoby zwrócić na to uwagę, w końcu do sądu przychodzi przekrój społeczeństwa, nie zawsze zorientowanego i korzystającego z internetu. A w końcu chodzi o ograniczenie przemieszczania się ludzi.
Sprawy pilne, które nie zostały odwołane
Jeśli więc ktoś jeszcze nie sprawdził, czym są sprawy pilne, to są to sprawy wymienione dziale I, §2 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. Oprócz tego katalog tych spraw został umieszczony w poszczególnych zarządzenia wydawanych przez prezesów sądów.
Wśród spraw pilnych możemy znaleźć m.in: sprawy o tymczasowe aresztowanie, sprawy w których oskarżony pozbawiony jest wolności, sprawy w których orzeczono środek zabezpieczający, sprawy obejmujące czynności sądu w postępowaniu przygotowawczym, w których przesłuchanie świadka przez sąd odbywa się na podstawie art. 185a – 185c kpc. Są również sprawy w przedmiocie wniosku o udzielenie zabezpieczenia, wnioski o nadanie klauzuli wykonalności, sprawy o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, wymagające wydania zarządzenia w trybie art. 569 § 2 kpc. Sprawy rodzinne dotyczące umieszczenia nieletniego w schronisku dla nieletnich, sprawy, w których nieletni został umieszczony w schronisku dla nieletnich, jak również czynności z zakresu postępowania wykonawczego w wyżej wymienionych sprawach, a także sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosków o ustanowienie kuratora w celu reprezentowania interesów małoletnich w postępowaniu przed sądem lub innym organem.
Oprócz powyższego należy pamiętać, że w każdym sądzie zostało wydane zarządzenie określające jakie sprawy odbywają się jako pilne. Warto więc potwierdzić telefonicznie odwołanie rozprawy.