Praca zdalna zwiększa zagrożenie wobec firmowych danych. Podpowiadamy, jak się przed nim zabezpieczyć

Firma Lokowanie produktu Technologie Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji (12)
Praca zdalna zwiększa zagrożenie wobec firmowych danych. Podpowiadamy, jak się przed nim zabezpieczyć

Bezpieczeństwo firmowych komputerów staje się powoli równoznaczne z bezpieczeństwem firmy, dlatego warto zadbać o wiedzę i rozwiązania techniczne, które pozwolą je zapewnić. Jakie dokładnie?

Jak sprawić, że komputer będzie bezpieczny?

Kwestia bezpieczeństwa komputerów w firmie wielu przedsiębiorcom nie wydaje się tak ważna, jak kreślą ją media. Nic dziwnego – większość głośnych doniesień dotyczy problemów wielkich firm, takich jak obracające ogromnymi pieniędzmi banki czy obsługujący miliony użytkowników dostawcy usług pocztowych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że coraz częściej ataki cyberprzestępców dotykają małych i średnich przedsiębiorstw i niestety, mogą być dla nich zabójcze. Dlatego właśnie  świadomość konieczności dbania o bezpieczeństwo to absolutna podstawa myślenia o jakichkolwiek rozwiązaniach komputerowych w firmie. Następnym krokiem, po uświadomieniu sobie potrzeby działania,  powinno być zdecydowanie jak o to bezpieczeństwo zadbać i jakie rozwiązania zastosować.

Odpowiednie zabezpieczenie komputera wyposażonego w system Windows jest relatywnie proste, jednak żeby było w pełni skuteczne także i w tym przypadku potrzebna jest pewna ilość wiedzy i doświadczenia, którymi przedsiębiorstwa nie zawsze dysponują.  Na szczęście profesjonalni dostawcy usług i urządzeń  tacy jak jak  Dell przychodzą z pomocą: są w stanie dostarczyć do rąk użytkownika urządzenia, które nie dość, że są gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka, mają też fabrycznie zainstalowane i właściwie skonfigurowane  narzędzia bezpieczeństwa.

Jako że wraz z firmą Dell chcielibyśmy, byście – drodzy czytelnicy – nie tylko poznali rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, ale też potrafili wybrać te potrzebne dla was, skupię się najpierw na wyjaśnieniu funkcji i możliwych zastosowań konkretnych modułów systemu Windows 10 odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Windows Hello i tryb kiosku

Logowanie do systemu Windows 10 stało się bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Czasy, w których służbowy komputer zabezpieczano mniej lub bardziej skomplikowanym hasłem odchodzą w przeszłość, bo do dyspozycji użytkowników jest funkcja Windows Hello, wykorzystująca dane biometryczne.

Windows Hello umożliwia logowanie za pomocą technologii rozpoznawania twarzy, odcisku palca, czy kodu PIN, czyniąc je wygodniejszym i bezpieczniejszym. Każda z tych metod zabiera niewątpliwie mniej czasu, aniżeli wpisywanie za każdym razem skomplikowanego hasła. Warto też zaznaczyć, że dane biometryczne przechowywane są w pamięci komputera w postaci zaszyfrowanej, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne.

Windows Hello ma również kilka opcji, które dostępne są jedynie dla firm. Jedną z nich jest uwierzytelnianie w oparciu o klucze lub certyfikaty, co oznacza maksymalny poziom bezpieczeństwa danych i spełnienie najwyższych standardów branżowych.

Logowane z użyciem danych biometrycznych bądź krótkiego PIN-u, oznacza także niezwykle wygodne korzystanie z autorskiego trybu kiosku, w którym Windows 10 oferuje możliwość uruchamiania tylko konkretnych, zdefiniowanych przez administratora aplikacji. Brak konieczności używania długich, alfanumerycznych haseł pozwala konstruować kioski bez trudnej do montażu fizycznej klawiatury, nie zmniejszając poziomu bezpieczeństwa autoryzacji.

Planując wykorzystanie urządzenia w trybie kiosku, warto wybrać model „2w1”, który pozwala na używanie komputera jak tabletu. Dell oferuje takie urządzenia – m.in. Latitude 9150 2w1, Latitude 7410 2w1 czy Latitude 3310 2w1.

Urządzenie ze skonfigurowanym szyfrowaniem dostarczone pod drzwi? Żaden problem

System Windows 10 wyposażony jest w wiele funkcji i rozwiązań, które w sposób często niewidoczny dla użytkownika utrzymują wysoki poziom bezpieczeństwa komputera. Jednym z nich, dostępnym wyłącznie w wersji Pro jest zaawansowany system szyfrowania BitLocker, umożliwiający zamykanie dostępu do całych dysków.  Dzięki funkcjonalności BitLocker to Go można zabezpieczyć w ten sposób także dane na dyskach zewnętrznych, a nawet pendrive’ach.

Administrować BitLockerem, dzięki subskrypcji Azure Active Direcory i Microsoft Intune, można również zdalnie, korzystając z funkcji Windows Autopilot. Pozwala ona na zmianę konfiguracji szyfrowania bez konieczności fizycznego dostępu do konkretnego urządzenia.

Dell, jako uznany producent komputerów, oprócz samego sprzętu oferuje także usługi wdrożenia, zabezpieczenia, oraz wsparcia, zapewniając klientowi pełen wachlarz możliwości. Eksperci Della mogą zająć się także zarządzaniem wdrożonym już sprzętem, a żeby jeszcze bardziej ułatwić użytkownikowi  życie i zdjąć z jego działu IT dodatkowe obowiązki, Dell może dostarczyć odbiorcom komputery już skonfigurowane, z kompletem niezbędnego oprogramowania i wyposażenia dodatkowego, gotowe do natychmiastowego użycia.

…co przydaje się przy organizacji pracy zdalnej

Możliwość dostarczenia odpowiednio skonfigurowanego urządzenia prosto do drzwi odbiorcy o której pisałem wyżej jest szczególnie wygodna w sytuacji, gdy komputery mają trafić do pracowników pracujących zdalnie. Dzięki tej usłudze mogą zostać wysłane bezpośrednio do nich, z pominięciem siedziby pracodawcy, oszczędzając czas i pieniądze. Przydaje się tutaj rozwiązanie Dell Unified Workspace – zaawansowana platforma służąca do zarządzania urządzeniami w firmie, umożliwiająca nie tylko konfigurację wielu komputerów zgodnie z zamówieniem odbiorcy, ale także zdalne zabezpieczenie ich i zapewnienie wsparcia.

20Profesjonalnie skonfigurowany komputer Dell, działający pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Pro jest w chwili dostarczenia do firmy w pełni zabezpieczony i gotów do pracy.

Warto na końcu wspomnieć o jeszcze jednym zabezpieczeniu, które pozwala klientom Della spać spokojnie – o gwarancji. Firma oferuje opcję Premium Support w biznesie z błyskawiczną naprawą urządzenia w domu klienta.

Więcej informacji o rewolucyjnej platformie Unified Workspace można znaleźć na stronie internetowej https://www.delltechnologies.com/pl-pl/unified-workspace/index.htm

Artykuł powstał we współpracy z Dell