Otwarcie granic bez kwarantanny w Polsce miało miejsce 13 czerwca 2020 r. Polska otworzyła swoje granice dla obywateli z państw Unii Europejskiej. Do pewnej grupy krajów znowu wejdziemy bez żadnych ograniczeń i co najważniejsze po powrocie nie będziemy poddani kwarantannie. Gdzie pojechać bez kwarantanny?
Otwarcie granic 13 czerwca 2020
Otwarcie granic bez kwarantanny dotyczy, jak na razie głównie państw należących do Unii Europejskiej, jedna nie wszystkich. W dalszym ciągu pozostaje grupa państw, które ograniczają wjazd na swoje terytorium oraz takie, z których powrót ogranicza Polska. Do wjazdu na terytorium niektórych z nich wymagany jest również negatywny wynik przeprowadzonego testu na COVID-19.
Na ten moment zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez polski rząd oraz tymi wydanym w poszczególnych krajach swobodnie, czyli bez konieczności odbycia kwarantanny po przyjeździe i powrocie albo bez konieczności posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19, możemy wjechać do krajów takich jak:
Niemcy, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Austria, Chorwacja, Bułgaria, Włochy, Szwajcaria, Luksemburg, Belgia, Francja, Holandia, Serbia.
W przypadku Portugalii zamknięte są granicę z Hiszpanią. Nie wjedziemy więc drogą lądową. Grecja otworzyła swoje granice dla Polaków, wyjątkiem są loty z lotniska w Katowicach. Pasażerowie muszą poddać się testom.
W dalszym ciągu zamknięte pozostają:
Hiszpania, Norwegia, Finlandia, Węgry, Dania, Szwecja, Czarnogóra, Malta, Macedonia Północna, Mołdawia, Rosja,
Po wjeździe na teren Wielkiej Brytania, Irlandii, Rumuni, Słowacji, Norwegii, Słowenii obowiązuje kwarantanna. W przypadku Islandii podróżny ma do wyboru odbycie kwarantanny albo wykonanie testu po przybyciu (nie jest uznawany test wykonany w kraju). Cypr wymaga negatywnego wyniku testu przeprowadzonego co najmniej 72 godziny przed wjazdem, podobnie jak Słowacja.
Otwarcie granic bez kwarantanny
Kwestia wjazdów do poszczególnych krajów europejskich jest dość dynamiczna i właściwie zmienia się z dnia na dzień. Przed wyjazdem warto sprawdzić więc, jak wygląda sytuacja. W szczególności, że w niektórych krajach złamanie tych zasad wiąże się z dość wysokimi karami. Tak jest na przykład w przypadku Słowacji, gdzie wjazd na jej terytorium bez negatywnego wyniku testu może zakończyć się karą w wysokości 1659 euro.