Czy warto korzystać z rozwiązań typu Cloud Hosting? Tak. Przede wszystkim dlatego, że jest to bezpieczniejsze, w pewnym sensie tańsze i – po prostu – wygodniejsze od m.in. hostowania danych na konkretnych, dedykowanych serwerach.
Cloud Hosting – czy warto?
Dzisiaj obecność w Internecie to nie tylko e-wizytówka w postaci prostej witryny, ale coraz częściej oferowanie usług, czy przenoszenie do sieci części narzędzi, w tym aplikacji. Zresztą nawet prosta strona internetowa będzie przecież wymagać pewnych zasobów serwera.
Cloud Hosting od nazwa.pl – i generalnie sama technologia – w każdym aspekcie przewyższa tradycyjny hosting, w którym strona internetowa znajduje się na jednym, konkretnym serwerze. Hosting w chmurze opiera się na współdzieleniu zasobów w ramach całej infrastruktury usługodawcy, co zapewnia niemalże stuprocentową dostępność do umieszczonych w niej danych.
Cloud Hosting od nazwa.pl pozwala ponadto na skalowalność zasobów, a reakcje na ewentualne awarie to kwestia nie godzin, a milisekund. Wynika to z tego, że jedna strona WWW może być obsługiwana przez kilkaset serwerów naraz, więc w wypadku awarii jednego z nich nic złego się nie stanie.
Skalowalność zasobów oznacza także utrzymanie niemalże stałej dostępności usług. To niezbędne w sytuacji, gdy nieprzerwane funkcjonowanie strony internetowej jest ściśle sprzężone z działalnością przedsiębiorcy, na przykład kiedy poprzez stronę internetową oferuje on na przykład sprzedaż swoich towarów.
Natychmiastowe i dynamiczne przydzielanie zasobów
Dynamiczne przydzielanie zasobów kilkuset serwerów jest możliwe dzięki technologii load balancingu. Dzięki niej w czasie ułamkowych części sekundy można wybrać najmniej obciążone serwery, co z kolei zapewnia, że wszelkie usługi, strony, czy aplikacje internetowe zawsze działają sprawnie.
Sprawność i szybkość działania szczególnie widać porównując hosting w chmurze do tego hostingu tradycyjnego. Nie dość, że dynamiczne przydzielanie zasobów i skalowalność same w sobie oznaczają przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami, to nazwa.pl, w swojej infrastrukturze stosuje procesory Intel Xeon, z taktowaniem zegara 5 GHz.
Taka konfiguracja pozwala na osiąganie najwyższej wydajności, bezpieczeństwa danych, jak i dostępności usług. Sama skalowalność wyraża się również w dynamicznym zwiększaniu mocy obliczeniowej całej chmury w zależności od potrzeb.
Przy dużym obciążeniu klastra serwerów do chmury dołącza się kolejne maszyny, zwiększając moc obliczeniową całości. Kiedy mocy obliczeniowej potrzeba mniej, to część serwerów może być odłączona. Korzyścią takiego działania jest zmniejszenie zużycia prądu, co przekłada się na redukcję emisji CO2, a więc na ochronę środowiska.
Bezpieczeństwo danych
Cloud Hosting od nazwa.pl zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa danych. Wszystkie elementy chmury są zduplikowane: serwery mają po dwa tory zasilania, zasilacze podwójną sieć w każdym urządzeniu. Stosowane są także wspomniane wcześniej load balancery.
Same połączenia pomiędzy Centrami Danych i do punktów wymiany ruchu internetowego (IXP) opierają się na technologii światłowodowej, z prędkością przesyłania danych do 100 Gbps. Duplikacja macierzy RAID, przechowujących dane, pozwala ponadto na ekspresowe przywrócenie funkcjonalności systemu nawet w wypadku poważnych awarii dyskowych. Kopie zapasowe danych utrzymywane są ponadto w różnych centrach danych.
Powyższe atuty wieńczy fakt, że firmie nazwa.pl przyznano certyfikat zarządzania bezpieczeństwem informacji ISO 27001:2017. Stanowi to gwarancję, że operator usługi Cloud Hostingu stosuje najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Przy okazji warto wspomnieć, że nazwa.pl została również uznana przez Ministerstwo Cyfryzacji za Operatora Usługi Kluczowej dla cyberbezpieczeństwa Polski.
Jak wspomniałem – w zasadzie same plusy
Przedsiębiorcy, ale nie tylko oni, mogą wybierać pomiędzy wieloma wariantami Cloud Hostingu od nazwa.pl. Najważniejszym parametrem różnicującym jest powierzchnia dyskowa, jednak trzeba podkreślić, że każdy z wariantów zapewnia najwyższą możliwą wydajność.
Podstawową opcją jest Hosting Cloud Basic, który zaleca się osobom potrzebującym jedynie prostej strony, będącej internetową wizytówka. Z tej opcji mogą skorzystać również ci, którzy chcą hostować bloga albo aplikację internetową, która nie będzie przetwarzać wielu danych i nie będzie obsługiwana przez wiele osób.
Dla bardziej wymagających nazwa.pl oferuje Hosting Cloud Start. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w wypadku większych, bardziej zasobożernych serwisów internetowych, obok których funkcjonować będą także liczne skrzynki pocztowe czy bazy danych.
I w końcu dla najbardziej wymagających stworzono Hosting Cloud Biznes. Ten wariant przygotowano z myślą o dużych firmach, które potrzebują największych powierzchni dyskowych, na przykład do utrzymywania rozbudowanych internetowych aplikacji czy setek kont e-mail.
Więcej informacji o cenach Cloud Hostingu można znaleźć pod adresem https://www.nazwa.pl/cennik/cennik-serwerow, natomiast o samej technologii – na stronie https://www.nazwa.pl/cloud-hosting/.
Artykuł powstał we współpracy z nazwa.pl