500 plus po nowemu. Żeby nie stracić świadczenia, trzeba znowu składać wniosek

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (2)
500 plus po nowemu. Żeby nie stracić świadczenia, trzeba znowu składać wniosek

Pięciolecie programu 500 plus polski rząd postanowił uczcić w specyficzny sposób – dodając wszystkim beneficjentom papierkowej roboty. W skrócie – wniosek o 500 plus trzeba złożyć jeszcze raz, inaczej można stracić pieniądze. Nabór rusza z początkiem lutego.

Choć niektórym trudno będzie w to uwierzyć, ale program 500 plus ma już niemal pół dekady. Wypłaty na dziecko (na początek tylko na drugie i kolejne) ruszyły dokładnie 1 kwietnia 2016 roku.

Program był i jest przez wielu krytykowany (np. za to, że niekoniecznie działa, tak jak rządzący by chcieli), ale ma oczywiście swoich wielkich zwolenników. Ci podkreślają, że to program prosty – i jeśli chodzi o zasady, i jeśli chodzi warunki przyznawania świadczenia.

Cóż, teraz wszystko będzie trochę bardziej skomplikowane. Na szczęście – tylko trochę. Otóż wniosek o 500 plus trzeba złożyć jeszcze raz – nawet jak się było jego beneficjentem od lat. Nabór rusza 1 lutego 2020 i aby zapewnić ciągłość wypłat, trzeba się wyrobić przed 30 czerwca.

Oczywiście lepiej zrobić to już teraz. Nie tylko dlatego, że z czasem można o wysłaniu dokumentów po prostu zapomnieć. Szybszy wniosek oznacza po prostu szybszą wypłatę. I tak wniosek złożony do 30 kwietnia oznacza wypłatę środków do 30 czerwca, ale już wniosek złożony od 1 do 30 czerwca to wypłata do 31 sierpnia.

Wniosek o 500 plus. Jak i kiedy go złożyć?

Od początku lutego startuje elektroniczny nabór – czyli na razie wnioski można składać poprzez Platformy Usług Elektronicznych, bankowość elektroniczną oraz portal Emp@tia.

Żeby nie było zbyt prosto, tradycyjny nabór wniosków, na przykład w urzędach, wystartuje dopiero na początku kwietnia. I to jeden z wielu argumentów za tym, żeby jednak zrobić to elektronicznie.

No dobrze, a co jeśli rodzic nie wyrobi się przed 30 czerwca? I tu timing ma znaczenie. Rodzice, którzy spóźnią się tylko trochę, nie dostaną czerwcowej wypłaty z 500 plus. Jednak ci rodzice, którzy wypełnią wnioski po 1 sierpnia, nie otrzymają pieniędzy nie tylko za czerwiec, ale i za lipiec.

Rząd nie do końca tłumaczy, po co właściwie ten nowy obowiązek, choć pewnie można się domyśleć, że chodzi nieco o weryfikację rodziców. Natomiast rząd chętnie podkreśla, że pieniądze są wypłacane co miesiąc na ok. 6,6 mln polskich dzieci. A na sztandarowy program PiS poszły już 134 mld zł.