Tegoroczna zima zdecydowanie należy do wyjątkowo śnieżnych. Duże opady śniegu oznaczają problemy. Koniec zimy to również roztopy i poważny problem zalegającego na dachach śniegu. Ten, jak wiadomo, bywa niebezpieczny i nie powinien być lekceważony. Kto odpowiada za śnieg na dachu budynku?
Kto odpowiada za śnieg spadający z dachu?
Wczoraj byłam świadkiem dość niebezpiecznego zdarzenia. Idąca chodnikiem matka z dzieckiem o mało nie została zasypana spadającym z dachu śniegiem i lodem. Zdarzenie mogło skończyć się tragicznie. Wszystko przez brak odpowiednich zabezpieczeń oraz nieusunięcie śniegu z dachu. Faktycznie, o tej porze roku idąc wzdłuż budynku, powinniśmy mieć się na baczności. Duża ilość śniegu i roztopy sprawiły, że w niektórych miejscach lód dosłownie sypie się nam na głowę. Jeżeli doznamy szkody, marnym pocieszeniem będzie fakt, że za taki stan rzeczy odpowiedzialność ponoszą konkretne osoby. Jak co roku więc warto, jeszcze zawczasu przypomnieć właścicielom i zarządcom budynków, że to właśnie na nich spoczywa obowiązek zadbania o usunięcie śniegu z dachu oraz zabezpieczenie, aby nie wyrządził on nikomu krzywdy.
Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez spadający śnieg?
Sople i spadający śnieg są realnym zagrożeniem dla przechodniów. Zwłaszcza teraz, kiedy temperatury idą w górę, przechodząc pod dachem budynku, powinniśmy zwracać szczególną uwagę czy nie zwisają z niego sople lub zmarznięty śnieg. Ewentualne zagrożenie należy sygnalizować właścicielowi lub zarządcy budynku. I właśnie oni, zgodnie z przepisami powinni zająć się jego usunięciem. Jeżeli budynek stanowi prywatną własność, to właśnie właściciel powinien zająć się oczyszczeniem dachu. Jeżeli dojdzie do wypadku, poniesie za to nie tylko odpowiedzialność cywilną, ale również karną.
Na tych samych zasadach odpowiedzialność ponoszą również spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. To na nich spoczywa obowiązek zabezpieczenia dachu. Nie ma znaczenia czy poszczególne mieszkania stanowią oddzielną własność. To spółdzielnia dba o zabezpieczenie i oczyszczenie dachu. Zarówno głównego, jak i małych umieszczonych nad balkonami. Powinna je zabezpieczyć w taki sposób, żeby sople lodu czy śnieg nie wyrządziły nikomu krzywdy i szkody. Odpowiedzialność właściciela lub zarządcy budynku za śnieg i sople wynika z art. 61 Prawa budowlanego.