Australijska firma Nucleus Network szuka ochotników do testowania ich nowego wynalazku. Szczepionka przeciw Covid-19, która ma postać sprayu do nosa, według producenta może być skuteczniejsza niż tradycyjne szczepionki podawane w zastrzyku.
Miej Covid-19 w nosie
Dr Paul Griffin, lekarz chorób zakaźnych i mikrobiolog oraz dyrektor medyczny Nucleus Network powiedział australijskim mediom, że celem ich wynalazku jest „zaatakowanie wirusa, gdy wchodzi”. Inne szczepionki w większości chronią przed rozwojem ciężkich objawów Covid-19, ale ta została zaprojektowana w celu zapobiegania infekcji. Naukowcy pracujący dla Nucleus Network uważają, że dzięki temu podana do nosa szczepionka przeciw Covid-19 może być skuteczniejsza.
„Główna korzyść polega na tym, że gdy podajemy szczepionkę tą samą drogą, jaką patogen lub wirus dostają się do organizmu, to zwiększa to jej skuteczność i mamy nadzieję, że faktycznie zapobiega ona przedostawaniu się wirusa. Jeśli podamy szczepionkę, która generuje silną odpowiedź immunologiczną, która jest podawana donosowo i zmniejsza ryzyko zarażenia ludzi, to z pewnością pomoże nam to kontrolować pandemię” – powiedział dr Griffin.
Dr Griffin przewiduje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i założenia twórców preparatu potwierdzą się, to nowa szczepionka pojawi się na rynku najwcześniej za rok.
Spray lub tabletka
Australijska firma nie jest pierwszą, która pracuje nad szczepionką na Covid-19 w postaci innej niż zastrzyk. W lutym Sarah Gilbert, szefowa zespołu, który opracował szczepionkę produkowaną przez AstraZeneca na spotkaniu z Komisją Nauki i Technologii brytyjskiej Izby Gmin zdradziła, że naukowcy z Oxfordu myślą już o preparatach drugiej generacji, które mogłyby zastąpić zastrzyki. Według prof. Gilbert mogłaby to być tabletka lub właśnie spray. Profesor zastrzegła, że prace nad tymi preparatami „zajmą trochę czasu”. Wymagają przetestowania pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Reakcja immunologiczna organizmu wywołana po podaniu szczepionki do nosa czy doustnie będzie inna niż ta w przypadku podania domięśniowego.
Warto przypomnieć, że szczepionki w sprayu już funkcjonują. Od dwóch lat dostępna jest w Polsce szczepionka przeciw grypie w tej właśnie postaci. Od lat stosuje się ją w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.