Na Maltę, popularne miejsce organizacji obozów językowych, od środy wjadą tylko zaszczepieni. Izrael wprowadza obowiązkową 24 godzinną kwarantannę dla wszystkich, w tym zaszczepionych. Madera też chce przyjmować tylko zaszczepionych, ale honoruje wszystkie szczepionki, w tym preparaty z Chin i Rosji. Podróżni muszą się spodziewać ograniczeń.
Podróżni muszą się spodziewać ograniczeń
Kolejki na lotniskach, kolejki na granicach. Kraje, które żyją z turystyki wyczekiwały wakacji i gości. Niestety, mimo coraz większej liczby zaszczepionych, turyści przywieźli ze sobą Covid-19 i to w najgroźniejszym wariancie Delta. Stąd nowe obostrzenia. Izrael ogłosił dobową obowiązkową kwarantanną i test. Objął tym wszystkich, nawet zaszczepionych. Przepisy wchodzą w życie 16 lipca. Podzielił kraje na grupy. Izraelczycy jeśli chcą wyjechać do kraju z dużą liczbą zachorowań muszą mieć zgodę rządu. Bez niej kara wynosi 1,5 tys. USD. Na „czarnej liście” Izraela znalazła się, między innymi, Białoruś, Rosja, Indie i Meksyk. Unijny Paszport Covidowy nie jest już dokumentem, który gwarantuje bezproblemowy wjazd do Tunezji. Każdy musi się poddać obowiązkowemu testowi.
Restauracje i hotele nie dla wszystkich
Portugalia wprowadziła wymóg, aby do zamkniętych lokali restauracyjnych i hoteli wstęp w weekendy mieli tylko w pełni zaszczepieni lub osoby z negatywnym testem. W efekcie natychmiast zabrakło testów w sklepach i aptekach. Dodatkowo, tam, gdzie zakażeń jest dużo restauracje mają się zamykać o godz. 22.30. Rząd Madery, która należy do Portugalii, ale cieszy się autonomią, złagodził swoje obostrzenia, uznając także za zaszczepionych, tych którzy przyjęli preparaty wyprodukowane w Chinach i Rosji. Rosjanie stanowią dużą część odpoczywających na wyspie turystów.
Podróżni mogą się spodziewać ograniczeń również w Holandii. Liczba 10 tys. zakażeń dziennie spowodowała zamknięcie klubów nocnych i odwołanie imprez masowych, w tym koncertów. Do restauracji wrócił obowiązek utrzymywania dystansu. Kto wybiera się na Cypr może zostać poproszony na lotnisku w Larnace i Pafos o zrobienie bezpłatnego testu. Władze Cypru postanowiły losowo testować przyjezdnych. Trzeba też pamiętać, by w ciągu 48 godzin przed przyjazdem wypełnić specjalną ankietę i na wezwanie móc pokazać mail, potwierdzający jej wypełnienie. Zapomnienie grozi 300 euro mandatu i koniecznością wykonania testu na koszt turysty.
Italia w stanie wyjątkowych
Jadącym do Włoch, przypominamy, że do 31 lipca obowiązuje tam stan wyjątkowy. To pozwala wprowadzać władzom nowe obostrzenia z dnia na dzień. Kraj jest podzielony na cztery strefy. Najłagodniejszych obostrzeń podróżni mogą się spodziewać w strefie białej. To, na przykład, Toskania, Kalabria, Liguria, Wenecja Julijska i Euganejska. W białej części Italii nie trzeba nosić maseczek na powietrzu, chyba że jest to np. targ lub kolejka. W żółtej strefie utrzymuje się godzina policyjna. Włosi wymagają od turystów rejestrowania się na platformie EU Digital Passenger Locator From i przedstawienia certyfikatu, potwierdzającego zaszczepienie, negatywny wynik testu lub przechorowanie Covid-19.
Srogie mandaty
Grecja to kolejny kraj, w którym podróżni muszą się spodziewać ograniczeń. Wjechać mogą zaszczepieni, z negatywnym testem lub ozdrowieńcy. W zamkniętych pomieszczeniach publicznych trzeba mieć maseczkę, a na zewnątrz w dużych ludzkich skupiskach. Maseczkę, nie przyłbicę. Złamanie nakazu kosztuje 300 euro. Limitowana jest liczba osób na plaży. Maseczkę w pomieszczeniach trzeba mieć też w Hiszpanii. Na powietrzu, jeśli nie ma zachowanego 1,5 m dystansu. Mandat wynosi 100 euro. Hiszpania, ze względu na wzrost zakażeń, należy do krajów, w których można się spodziewać zaostrzenia ograniczeń.
Lubiana przez Polaków Bułgaria oczekuje od podróżnych Unijnego Certyfikatu lub dokumentu, zawierającego te same dane. Bez tego czeka turystę 10 dniowa kwarantanna. Zwalnia z niej zrobiony w pierwszej dobie pobytu w Bułgarii test z negatywnym wynikiem.