Program Polski Bon Turystyczny ma już prawie rok. Do dziś skorzystało z niego ponad 3,5 miliona dzieci. To połowa uprawnionych. Czy pomógł przetrwać branży? Zdaniem rządu tak. Dlatego być może, bony na turystykę pozostaną z nami i po Covidzie.
Bony na turystykę
Na programu Polski Bon Turystyczny przewidziano 4 mld zł z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii z tego świadczenia może skorzystać 7 mln dzieci. Rok od uruchomienia programu skorzystała z niego połowa uprawnionych.
„Polski Bon Turystyczny dał mocny impuls do wzmocnienia popytu, na czym skorzystała polska gospodarka. Znacząco wpłynął też na podniesienie jakości krajowej turystyki. Przedsiębiorcy bardzo poważnie podeszli do kwestii higieny i poziomu bezpieczeństwa podróżnych. Jestem przekonany, wytworzy nawyk podróżowania po Polsce.” powiedział na konferencji podsumowujące rok działania tego programowi Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Rafał Szlachta ma nadzieję, że bon turystyczny zostanie na dłużej. Jego zdaniem „to narzędzie powinno być kontynuowane”. Zgadza się z nim wicepremier Jarosław Gowin.
„Będziemy rozmawiali w jaki sposób bon doskonalić i jak nadać mu charakter trwały. Branża turystyczna była przez wiele lat jedną z dźwigni rozwoju polskiej gospodarki. Polski Bon Turystyczny ma wymiar, przede wszystkim, społeczny. Wspiera rodziny, ale działa również na rzecz przedsiębiorców i ich pracowników oraz stymuluje popyt na krajową turystykę” powiedział wicepremier Gowin
Bony na turystykę opłacą nie tylko nocleg
Od stycznia 2021 roku rząd poszerzył zakres usług turystycznych, które można opłacić bonem. Doszły jednodniowe imprezy turystyczne. Mogą to być rejsy czy krótkie wycieczki autokarowe ze zwiedzaniem z przewodnikiem. Wszystko po to, by bon finansował działalność, jak największej liczby firm, które działają w branży turystycznej. W połowie lipca liczba zarejestrowanych właścicieli obiektów noclegowych i organizatorów turystyki przyjmujących płatności w formie bonów wyniosła blisko 27 tysięcy.
Dla kogo bon
Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem i ma wartość 500 zł. Przysługuje niezależnie od poziomu dochodu rodziców. Chcąc go dostać trzeba się zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, podobnie jak w przypadku 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Dopóki zapowiedzi wicepremiera Gowina nie zamienią się w obowiązujące prawo, z bonu można skorzystać do końca marca 2022 roku. Spis miejsc, w których można zapłacić bonem można znaleźć na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.
Do korzystania z bonu i spędzania urlopu w Polsce ma też zachęcać portal turystyka.gov.pl. Można tam już zweryfikować leganie działające w Polsce obiekty turystyczne.