Koniec wsparcia dla najstarszych wersji Androida. Jeżeli masz zapasowy telefon, który je obsługuje, to od września stanie się on bezużyteczny

Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (955)
Koniec wsparcia dla najstarszych wersji Androida. Jeżeli masz zapasowy telefon, który je obsługuje, to od września stanie się on bezużyteczny

Masz stary telefon, który trzymałeś na wypadek awarii swojego obecnego? Być może niedługo będzie praktycznie nieużyteczny, bo Google ogłosił, że ograniczy dostęp do swoich usług na wielu starszych urządzeniach. Koniec wsparcia Androida będzie dotyczył telefonów korzystających z systemów wydanych dekadę temu, o numerach 2.3.7 i starszych.


Google ogłosiło, że posiadacze telefonów ze starszymi wersjami Androidów zostaną odcięci od możliwości korzystania z usług tej firmy. Ma to stać się 27 września, dlatego jest jeszcze chwila, by sprawdzić, czy nasz zapasowy telefon, lub aparat używany np. przez naszą babcię czy starszych rodziców nie zostanie objęty tymi restrykcjami.

Google ogłasza koniec wsparcia Androida. Ale tylko tej wersji, która wchodziła na rynek prawie dekadę temu

Zmiana dotyczyć ma bowiem telefonów, które są już dość, stare. Zablokowany zostanie bowiem dostęp do usług Google’a dla urządzeń z systemem Android 2.3.7 i wcześniejszych.

Obecna wersja Androida jest już oznaczona numerkiem 11, więc widać, że wersje 2.3.7 mają już swoje lata. Wprowadzone zostały około 10 lat temu, dlatego decyzja Google’a poniekąd nie może dziwić. Telefonów aktywnych, które wciąż korzystają z tych wersji Androida, jest już na rynku bardzo mało i odpowiadają za mały ruch u giganta technologicznego, więc nie można się dziwić, że zdecydowano się na rezygnację ze wspierania tak starych i rzadko używanych urządzeń. Warto jednak sprawdzić, czy takiego telefonu, który działa na tak starym systemie, nie zostawiliśmy gdzieś w szufladzie „na wszelki wypadek”. Jeżeli tak jest, to po 27 września stanie się on praktycznie nieprzydatny.

Brak dostępu do usług Google’a oznacza, że z takiego telefonu nie będzie można korzystać przede wszystkim z tak popularnych aplikacji, jak Google Sklep, gdzie można instalować inne appki, Google Maps czy nawet z YouTube, który przecież też należy do tej firmy. W dodatku wszędzie tam, gdzie logowaliśmy się za pomocą Google’a, będzie to praktycznie niemożliwe z poziomu takiego telefonu.

„W ramach naszych nieustających wysiłków na rzecz bezpieczeństwa naszych użytkowników, od 27 września 2021 roku Google nie będzie zezwalać na logowanie się na urządzeniach z Androidem 2.3.7 lub niższym” – powiadomiła firma z Mountain View.

Oczywiście dalej możliwe będzie wykonywanie połączeń czy wymienianie SMS-ów, jednak problemem będzie zainstalowanie jakiejkolwiek potrzebnej aplikacji. A bez tego korzystanie z telefonu z Androidem mija się z celem i lepiej byłoby już wrócić np. do dużo wytrzymalszej na jednej baterii Nokii 3310.

Aby sprawdzić, jaka jest wersja Androida na naszym telefonie czy tablecie, trzeba wejść w Ustawienia, a następnie w zakładkę, która przeważnie nazywa się „O telefonie”. Tam powinna pojawić się informacja, na jakiej wersji systemu operacyjnego działa nasze urządzenie. Według strony statcounter.com obecnie najwięcej telefonów korzysta z wersji Androida z numerem 10 (34.13%), a kolejne najpopularniejsze wersje to 11 (21%) i 9 (16%).

Dekada wsparcia ze strony Google’a to dość sporo. Nie trzeba się obawiać, że nasz telefon też zostanie odcięty

Ogłoszenie, że od końca września nie będą wspierane telefony z Androidem 2.3.7 i jego starszymi wersjami to zapewne pierwsza z wielu takich informacji. W kolejnych miesiącach i latach będziemy pewnie mogli spodziewać się podobnych komunikatów, które będą oznaczały koniec wsparcia dla kolejnych, leciwych już wersji systemów operacyjnych. Z drugiej strony zakończenie takiego wsparcia dopiero dekadę po uruchomieniu danych wersji systemów z zielonym ludzikiem pozwala nie obawiać się o to, że w bliskiej przyszłości tak radykalna zmiana dotknie urządzeń, z których obecnie większość z nas korzysta.