Dzisiaj obsługa programu Rodzina 500 plus należy do samorządów. Wnioski można składać w różnych formach, w tym papierowej. Można też wybrać w jaki sposób pobierający świadczenie chce otrzymać pieniądze. Może dostać gotówkę. Możliwy jest też przekaz pocztowy lub przelew bankowy. Zmiany w programie 500 plus sprowadzają się do tego, że takiego wyboru już nie będzie.
Zmiany w programie 500 plus
Obsługa tak dużego programu sporo kosztuje. Rząd szukał sposobu na zmniejszenie tych kosztów. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało zmiany.
„Proponowana zmiana eliminuje mankamenty wynikające z obecnego procesu obsługi świadczeń 500 plus. Zakłada się zmianę jednostki obsługującej program Rodzina 500 plus na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus. Zakłada się ponadto wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej” – wynika z projektu nowelizacji.
Przeniesienie obsługi programu z samorządów do ZUS ma w ciągu 10 lat dać ponad 3 mld zł oszczędności.
Dla nich więcej korzyści
Zmiana sposobu składania wniosków i wypłat świadczenia to nie koniec nowości. Ministerialny projekt zakłada modyfikację przyznawania 500 plus dla osób mieszkających za granicą. Świadczenie to przysługiwać będzie w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju. W uzasadnieniu tej propozycji czytamy, że ma ona zapewnić migrującym większe korzyści.
Program Rodzina 500 plus funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. W 2019 roku wprowadzono zmiany dzięki którym świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Dotąd w ramach programu wypłacono ponad 156 miliardów złotych. Obsługa pochłonęła 1,8 miliarda złotych. Świadczenie jest wypłacane na 6,6 mln dzieci. Począwszy od 2021 r. prawo do świadczenia jest ustalane na rok. Od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.
Zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zmiany mają wejść w życie od nowego roku. Dla tych, którzy mają konta bankowe i dostęp do Internetu nie spowodują żadnych perturbacji, zwłaszcza że składanie wniosków drogą elektroniczną już funkcjonuje. Pozostali będą musieli nauczyć się nowej formy aplikowania o świadczenie.