Policjanci mają wiele możliwości, z których korzystają, by zapewniać nam bezpieczeństwo, a jednym z takich praw jest przeszukanie bagażnika.
Policja chroni nas i pilnuje przestrzegania prawa na różne sposoby. Może zatrzymać samochód, aby skontrolować trzeźwość kierowcy, przeszukać wnętrze, jeśli podejrzewa przewożenie zakazanych substancji, skradzionych rzeczy lub poszukiwanych osób. Może także wykonać przeszukanie bagażnika samochodu.
Każda kontrola policji dla wielu to ingerencja w prywatność i godność osobistą. Nie każdemu jest w smak chwalenie się tym, co się aktualnie przewozi, szczególnie, gdy wybieramy się w długą podróż. Rodzina lub znajomi w aucie, bagaże i inne sprzęty w bagażniku, a tu trzeba wszystko wypakować i opowiedzieć co i jak.
Przeszukania bagażnika, bagażu i nas samych może zostać wykonane przez policjanta w ściśle określonych przypadkach. Najczęściej powodem jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przez nas lub kogoś z pasażerów czynu zabronionego. Funkcjonariusze nie mają prawa przeszukiwać wnętrza wszystkich pojazdów, lecz odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której w okolicy popełniono przestępstwo i istnieje obawa, że w którymś pojeździe mogą być przewożone dowody – skradzione przedmioty, rzeczy użyte do włamania, pobicia lub narażenia życia jakiejś osoby.
Zawsze jednak mamy prawo do bycia świadkiem przeszukania, gdyż policjant nie ma prawa zaglądać tam bez asysty właściciela pojazdu lub jednego z pasażerów, który ma zaświadczyć o poprawności dokonania kontroli.
Dodatkowo możemy zażądać sporządzenia pełnego protokołu z przeszukania – powinny się w nim znaleźć dane policjanta i wszystkich osób będących w pojeździe, powód i podstawa prawna, data, miejsce (adres), a także opis wszelkich czynności oraz spis znalezionych przedmiotów. Jeśli mamy jakiekolwiek uwagi dotyczące czynności przeprowadzonych przez policjanta, to trzeba je umieścić w protokole przed jego podpisaniem. Nie każdy policjant będzie chciał podchodzić tak wnikliwie do przeszukania i może odstąpić od wykonywania czynności.
Podczas przeszukania bagażnika policjant musi podać swoje imię i nazwisko, stopień, a gdy pracuje po cywilnemu, powinien także okazać do wglądu legitymację służbową celem weryfikacji jego tożsamości. Dane te możemy zapisać. Aby dokonać przeszukania musi on podać powód oraz podstawę prawną.
W obowiązku policjanta leży także poinformowanie przeszukiwanego o możliwości złożenia skargi na jego postępowanie. Skargę taką można składać w prokuraturze, ale ważne jest, by poprzeć to protokołem z przeszukania i dokładnie opisać co stanowi podstawę wniosku. Policjant może zostać ukarany za nieregulaminowe zachowanie lub przekroczenie swoich uprawnień.
Jeśli masz wątpliwości co do pracy policjantów, chciałbyś się poskarżyć na ich działanie, to zawsze wcześniej lepiej jest poradzić się prawników, którzy są w stanie szybko i sprawnie rozpatrzyć większość sytuacji i doradzić w każdej z nich. Są oni dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com