Resort finansów ogłasza nową edycję konkursu Podatkowi Liderzy. Aby zawalczyć o nagrodę, trzeba zaproponować zmiany w systemie podatkowym, które pomogą w rozwoju firm. Chyba wyślemy naszą propozycję do ministerstwa.
Nagrody są całkiem atrakcyjne, bo 16 zwycięzców konkursu dostanie się na płatny staż do Ministerstwa Finansów.
Aby dać sobie szanse, młodzi adepci świata finansów powinni wysłać do ministerstwa swoje pomysły na zmiany systemu podatkowego, „które ułatwią firmom przyspieszony wzrost i ekspansję na nowe rynki”.
Przy okazji ogłoszenia konkursu wiceminister finansów podzielił się kilkoma bardzo cennymi spostrzeżeniami. „Decyzja o wejściu na nowy rynek często jest dla przedsiębiorcy bardzo trudna. Wiąże się z dużym ryzykiem, chociaż również niesie ze sobą możliwość znacznego wzrostu zysków” – zauważył Jan Sarnowski. Zapewne podobnej przenikliwości jurorzy będą oczekiwać od „podatkowych liderów”, którzy zgłoszą swoje prace.
Ponieważ jednak nie każdy, kto ma talent do liczenia, ma jednocześnie talent do pisania, wygrać staż można również rozwiązując zadanie analityczne, które jest dostępne na konkursowych stronach.
Konkurs Podatkowi Liderzy. Mamy pomysł!
Chyba nie będzie przesadnym generalizowaniem, gdy stwierdzimy, że przedsiębiorcy lubią jasne zasady gry i przejrzyste podatki. Lubią też, jak zmiany wchodzą względnie powoli i są z nimi w jakiś sposób konsultowane. Nie lubią natomiast, gdy jeszcze w listopadzie nie wiedzą właściwie jakie podatki będą płacić od stycznia.
Przedsiębiorcy lubią też zasadniczo stosunkowo niskie podatki. Nie lubią natomiast, gdy nagle się je podnosi – i to w momencie, gdy ciągle zmagają się ze skutkami kolejnych lockdownów.
Większość przedsiębiorców w Polsce stara się też nie ekscytować polityką – mają wystarczająco na głowie. Jednak zwykle nie lubią, gdy w populistyczny sposób robi się z nich „wrogów ludu”.
Biorąc to wszystko pod uwagę, mamy propozycję. Temat naszej pracy konkursowej brzmiałby „Zlikwidujmy Polski Ład„. Nawet nie rozwlekając za bardzo uzasadnienia, powinniśmy wygrać konkurs Podatkowi Liderzy. W końcu rezygnacja z pomysłów Morawieckiego i spółki zdecydowanie ułatwi firmom wzrost, a niektórzy zapewne zdecydowaliby się przez to na ekspansję zagraniczną. Bo po prostu mieliby na to więcej środków.
Jeśli ktoś ma jednak lepszy pomysł, to prace można wysyłać do 30 listopada. Konkurs Podatkowi Liderzy ma być rozstrzygnięty do 21 stycznia 2022 r.