Memy będą legalne – zmienione prawo autorskie pozwoli na ich tworzenie

Technologie Dołącz do dyskusji (170)
Memy będą legalne – zmienione prawo autorskie pozwoli na ich tworzenie

Memy są legalne, to skutek zmian w ustawie o prawach autorskich. Duże zmiany sprawiają, że twórcy śmiesznych obrazków nie muszą się obawiać.

Rząd przyjął dużą nowelizację prawa autorskiego. Zmienił się dozwolony użytek publiczny, wprowadzono rekompensaty dla pisarzy i wydawców, a także doprecyzowane kwestię użycia utworów na potrzeby parodii lub karykatury.

W interesującej nas w tym artykule części nowelizacji chodzi o rozszerzenie uprawnień każdego do korzystania z prawa do cytatu. Twórcy będą mogli korzystać z rozpowszechnionych utworów plastycznych i fotografii. Ważną sprawą jest możliwość korzystania z otworów w celach parodii, czy też karykatury.

To nie jest zupełna rewolucja w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych – wyjaśnia Jakub Kralka zajmujący się w zespole Bezprawnik.pl zagadnieniami z zakresu własności intelektualnej – Prawo cytatu w swojej obecnej formie zakładało bowiem korzystanie z utworów w zakresie uzasadnionym prawami gatunku twórczości – a więc także i satyry. Niewątpliwie jednak każdorazowa interpretacja tego pojęcia dostarczała wielu problemów. Myślę, że proponowane zmiany to spore ułatwienie, szczególnie z punktu widzenia internautów.

Na ten element nowelizacji ustawy o prawie autorskim czekali twórcy popularnych w sieci memów, czyli śmiesznych obrazków, które powstawały po niewielkim przerobieniu obrazów, rysunków, czy też fotografii znanych lub anonimowych osób lub miejsc. Memy są legalne!. Dodanie błyskotliwego napisu, komentarza, dymków z tekstem sprawiało, że niejedna osoba uśmiechnęła się lub wręcz stwierdziła „przecież to jest genialne!”. Do tej pory obawiali się oni wystąpienia ich właścicieli o odszkodowanie czy zadośćuczynienie z tytułu naruszenia majątkowych lub osobistych praw autorskich., ale wkrótce będą mogli już do woli wykorzystywać swoją kreatywność.

Clipboard02

Obawiać mogą się tylko Ci twórcy, których przeróbki mogą godzić w czyjeś dobre imię i naruszać wizerunek. Wtedy takie osoby mogą znaleźć się w sądzie.

Prawo cytatu dotyczy także twórców, którzy wykorzystują w swoich utworach, będących samoistną całością, fragmenty dzieł innych ludzi. Nie można jednak „cytować” pełnej treści utworów, choć wyjątkiem mogą być niewielkie utwory.

W przypadku wszelkich problemów z naruszeniami wizerunku, dobrego imienia albo sporów dotyczących praw autorskich warto skonsultować sprawę z naszymi prawnikami, którzy są w stanie szybko i sprawnie ocenić sprawę i doradzić czy warto wstąpić na drogę prawną i jakie są szanse na powodzenie. Są oni dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com