Parlament Europejski zamierza przedłużyć bezpłatny roaming w Unii Europejskiej do 2032 r. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają wygaśnięcie programu znoszącego opłaty roamingowe 30 czerwca 2022 r. W rozmowach pomiędzy eurodeputowanymi pojawiła się także kwestia opłat za połączenia wewnątrzwspólnotowe.
Organy Unii Europejskiej najprawdopodobniej przedłużą program „Roam like at Home” o dziesięć lat
Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i słoweńskiej prezydencji postanowili przedłużyć do 2032 r. program „Roam like at Home” obowiązujący od czerwca 2017 r. Jego najważniejszym skutkiem jest bezpłatny roaming w Unii Europejskiej. Dotychczas obowiązujące przepisy zakładały, że program ten wygaśnie 30 czerwca 2022 r.
Porozumienie zakłada, że konsumenci nadal będą mogli korzystać ze swoich telefonów komórkowych podczas podróży zagranicznych w UE bez dodatkowych opłat. Są także pewne nowości względem umowy z 2017 r. Dostawcy nie będą mogli już stosować praktyk obniżających jakość usług roamingowych. Przykładem może być tutaj zmiana połączenia ze standardu 4G na wolniejszy 3G. Dostawcy roamingu zostaną zobowiązani do oferowania konsumentom takiej samej jakości połączenia, jak w kraju. Pod warunkiem oczywiście, że istnieje ku temu możliwość techniczna.
Co więcej, ceny hurtowe roamingu zostaną ograniczone do 2 euro za 1 GB danych w 2022 r. Z każdym kolejnym rokiem będą sukcesywnie zmniejszane do poziomu 1 euro za 1 GB. Mowa tym przypadku o cenach, które naliczają operatorzy, gdy ich klienci korzystają z innych sieci podczas roamingu w Unii Europejskiej. Zgodnie z założeniami porozumienia, jeżeli konsument przekroczy limity umowy podczas roamingu, to nie będzie można naliczyć mu żadnych dodatkowych opłat powyżej wysokości cen hurtowych.
Bezpłatny roaming w Unii Europejskiej to dopiero początek. Następne może się okazać zniesienie opłat za połączenia wewnątrzwspólnotowe
Komunikat wydany w tej sprawie porozumienia, że póki co mowa jest o nieformalnych ustaleniach. Te będą musiały formalnie zatwierdzić Parlament Europejski, oraz Rada. Następny etap prac stanowi głosowanie nad tekstem porozumienia na najbliższym posiedzeniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Skutek przedłużenia programu „Roam like at Home” jest dość oczywisty – kontynuacja polityki nieobciążania konsumentami zbędnych opłat. Tym samym osoby podróżujące po państwach Wspólnoty mogą liczyć na niższe rachunki.
Przy okazji prac nad porozumieniem przedłużającym bezpłatny roaming w Unii Europejskiej poruszono także kolejną niezwykle ważną kwestię. Eurodeputowani opowiadali się za zniesieniem opłat za połączenia wewnątrzwspólnotowe. Konsumenci dość często mylą to pojęcie z roamingiem.
Z tymi pierwszymi mamy do czynienia wówczas, gdy ze swojego kraju dzwonimy do innego państwa członkowskiego – na przykład z Polski do Niemiec. Z roamingu z kolei korzystamy wówczas, gdy znajdujemy się w innym państwie i musimy korzystać z sieci lokalnego operatora zagranicznego. Połączenia wewnątrzwspólnotowe wciąż oznaczają wyższe opłaty, ustalane według taryfy operatora. Uniemożliwienie ich naliczania stanowiłoby kolejny krok w stronę pogłębienia integracji społeczeństw państw członkowskich.